Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port Lotniczy Londyn Luton (LTN)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Londyn-Luton to międzynarodowe lotnisko znajdujące się tuż obok miasta Luton i 50 kilometrów na północ od centrum Londynu. Obsługuje ok. 10 milionów pasażerów rocznie. Korzysta z niego 10 linii lotniczych, które oferują kilkadziesiąt regularnych połączeń, loty czarterowe oraz sezonowe do egzotycznych kurortów.

Wśród linii lotniczych najwięcej połączeń oferują easyJet, Ryanair (w tym lot do Rzeszowa) oraz Wizz Air, który obsługuje loty także do polskich miast – Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Lotnisko składa się z jednego terminala.

Terminal

Londyn-Luton to dwupoziomowy port lotniczy. Na parterze znajdują się stanowiska odprawy, liczne lokale gastronomiczne, sklepy, toalety (dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), punkty dostępu do internetu, kantor, aparaty telefoniczne, wypożyczalnia samochodów czy kaplica.

Na wyższym poziomie znajdują się sklepy (w tym wolnocłowe), strefa gastronomiczna z restauracjami i kawiarniami, poczta, toalety (także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych) czy kantor.

Wewnątrz terminalu nie ma palarni. Palenie wewnątrz budynku jest zakazane. Możliwe jest jedynie w okolicy frontowego wejścia do terminalu.

Parking

Do dyspozycji kierowców są trzy typy parkingów. Krótkoterminowy oznaczony jest kolorem żółtym – postój do 30 minut kosztuje 4 funty, 1 godzina – 8 funtów, a doba – 36 funtów. Średnioterminowy oznaczony jest kolorem zielonym i przeznaczony jest na postój do 5 dni. Pierwsza doba kosztuje 20 funtów, a każda kolejna – 19 funtów. Kolorem różowym oznaczono parking długoterminowy, na którym doba postoju kosztuje 15 funtów. Parkingi nie są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu. Na trasie tej kursują jednak częste autobusy. Podróż trwa od kilku do 10 minut.

Transport na lotnisko

Lotnisko Londyn-Luton znajduje się w pobliżu autostrad M1 i M25. Podróż centrum Londynu odbywa się najpierw autostradą M25, następnie M1, którą przed lotniskiem należy opuścić zjazdem nr 10 – dalsza droga jest wyraźnie oznakowana.

Do dyspozycji pasażerów są także połączenia kolejowe. Ze stacji St. Pancras International w centrum Londynu kursują pociągi First Capital Connect, które trasę pokonują w ok. 25 minut. Możliwe jest również skorzystanie z usług przewoźnika East Midlands Trains lub Virgin Rail Link. Wszystkie docierają do stacji Luton Airport Parkway, skąd odjeżdżają bezpośrednie autobusy na lotnisko (przejazd trwa 10 minut).

Ze stolicy Anglii kursują także autobusy. Przewoźnik GreenLine oferuje przejazd linią nr 757, a National Express – liniami nr 707, 737, 767, 777, 787. Przez całą dobę centrum Londynu z lotniskiem w Luton łączą autobusy easyBus.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska