Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Londynie

Londyn jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków. Nasi rodacy nie tylko znajdują pracę w Londynie, ale i zakładają własne firmy.

Formalności

Obywatele polscy mogą podejmować pracę na terenie Wielkiej Brytanii bez żadnych ograniczeń. Od 1 maja 2004 r. Polacy mają te same prawa co Brytyjczycy w zakresie dostępu do ofert pracy, wynagrodzenia i warunków zatrudnienia. Od 1 maja 2011 r. nie ma obowiązku rejestracji w Home Office. Potrzebny jest natomiast numer NIN (National Insurance Number) – numer referencyjny na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych, wydawany przez JobcenterPlus. Wymagany jest on od osób podejmujących pracę i samozatrudnionych.

Gdzie szukać pracy?

Najłatwiej znaleźć pracę w przemyśle (fabryki, magazyny), handlu, usługach, transporcie (kierowcy) i budownictwie, ale dostępne są także oferty dla specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, specjalistów z branży IT oraz prace biurowe. Dostępne są oferty pracy stałej, tymczasowej, sezonowej czy dorywczej.
 
Zalecana jest znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie komunikatywnym. Można wyjechać bez znajomości języka, ale utrudni to codzienne funkcjonowanie i będzie poważnym problemem w razie kłopotów, np. gdy nasz pracodawca okaże się nieuczciwy.

Pracę najbezpieczniej znaleźć jeszcze przed wyjazdem z Polski. Można wykorzystać zarówno agencje i portale internetowe działające w Polsce, jak i w Londynie. Wybór stron internetowych, na których możemy znaleźć ogłoszenia o pracę w Londynie jest bardzo duży, są to np. www.londynek.net, http://gazetapraca.pl, www.praca.money.pl, www.pracuj.pl, www.emito.net, www.poloniusz.pl, www.monster.co.uk, www.jobsite.co.uk, www.britishjobs.net, www.workthing.com, www.topjobs.co.uk, www.jobsin.co.uk, ww.jobs4network.co.uk. Ogłoszenia o pracę ukazują się także na stronach angielskich gazet. Warto także zarejestrować się w JobcentrePlus – oficjalnych brytyjskich służbach zatrudnienia.

Zarobki

Od 1999 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje płaca minimalna za godzinę pracy. Od października 2013 r. wynosi ona: 6,3 GBP dla osób powyżej 21 lat, 5,03 GBP dla osób w wieku 18-20 lat, 3,72 GBP dla osób w wieku 16 – 17 lat.

Przydatne adresy i instytucje

Przydatne informacje na temat pracy w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronach Eures – www.eures.praca.gov.pl. Legalność brytyjskich agencji pracy można sprawdzić pod adresem www.companionhouse.gov.uk lub na stronach Brytyjskiej Izby Handlowej: www.britishchambers.org.uk. Na stronie www.kraz.praca.gov.pl znajduje się wykaz legalnych agencji pracy działających na terenie Polski. Wiele przydatnych informacji na temat pracy i życia w Wielkiej Brytanii znajduje się na portalach internetowych brytyjskiej polonii, np.: www.londynek.net, www.naszlondyn.co.uk,  http://polemi.co.uk, www. mojawyspa.co.uk, forach i blogach.

Popularne miasta: