Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Londyn-Stansted (STN)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Londyn-Stansted to międzynarodowe lotnisko, znajdujące się 48 kilometrów na północny wschód od centrum Londynu. Każdego roku obsługuje 20 milionów pasażerów, wyłącznie klientów tanich linii lotniczych.

Połączenia oferują takie linie jak easyJet, Ryanair (w tym do Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia), Air Berlin, Atlasjet, Aurigny Air, Cyprus Airways, Germanwings, Iceland Express, Pegasus Airlines. Loty czarterowe obsługiwane są m.in. przez Thomas Cook Airlines, Thomsonfly czy Titan Airways.

Terminal

Lotnisko składa się z jednego terminala, na którym wydzielono następujące strefy:

- strefa odpraw i przylotów krajowych ze stanowiskami odprawy, lokalami gastronomicznymi, dostępem do sieci Wi-Fi, sklepami, kaplicą, pokojami dla rodziców z małymi dziećmi, toaletami (dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych), wypożyczalniami samochodów, kantorem itd.

- strefa odlotów, gdzie znajduje się wiele sklepów, lokale gastronomiczne, toalety (także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), prysznice, pokoje dla rodziców z dziećmi, dostęp do sieci Wi-Fi, kantor, aparaty telefoniczne itd.

- strefa przylotów międzynarodowych ze sklepami wolnocłowymi, wypożyczalniami samochodów, siecią Wi-Fi, lokalem typu fast food, kawiarnią, toaletami, pomieszczeniami dla rodziców z dziećmi itd.

Parking

Do dyspozycji podróżnych przybywających na lotnisko samochodem są różnego typu parkingi. Krótkoterminowy oznaczony jest kolorem niebieskim, znajduje się tuż przy terminalu. Za 25 minut postoju pobierana jest opłata w wysokości 3 funtów, do 50 minut – 5 funtów, a za dobę – 32 funty.

Parking średnioterminowy oznaczony jest kolorem różowym, położony jest nieco dalej od terminalu. Pierwsza godzina postoju jest darmowa, druga kosztuje 1 funt, a cała doba – 17 funtów. Pomarańczowym kolorem oznaczono parking długoterminowy. Znajduje się on ok. 15 minut jazdy autobusem od terminalu. Jedna doba postoju i każda kolejna kosztują 16 funtów.

Transport na lotnisko

Z północnej części Londynu i Cambridge na lotnisko dotrzeć można autostradą M11. Odpowiedni zjazd i dalsza droga są wyraźnie oznaczone.

Możliwe jest również skorzystanie z połączeń autobusowych. Kursują z londyńskich przystanków Victoria Coach Station, Liverpool Street i Golders Green. Są tańsze od pociągów, ale czas podróży może wynieść 1,5-2 godziny. Z przystanku Baker Street w centrum miasta odjeżdża również autobus easyBus. Dworzec autobusowy znajduje się tuż przy terminalu.

Pod terminalem lotniska Londyn-Stansted mieści się także stacja kolejowa, do której docierają pociągi Stansted Express kursujące co 15 minut ze stacji Liverpool Street w centrum Londynu. Podróż trwa ok. 45 minut. Z Cambridge, Leicester i Midlands do portu lotniczego kursują także co 60 minut pociągi CrossCountry.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska