Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Londyn - zabytki i atrakcje

Zabytki

Najważniejszymi zabytkami angielskiej stolicy są:

Pałac Buckingham – oficjalna rezydencja monarchy, miejsce uroczystości państwowych i spotkań z przywódcami innych państw, jeden z symboli Wielkiej Brytanii. Część pałacu jest udostępniona zwiedzającym. Od kwietnia do końca lipca o godz. 11.30 przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty.

Tower of London – twierdza zbudowana za czasów Wilhelma Zdobywcy. Pełniła funkcję pałacu królewskiego, zbrojowni i więzienia, z którego podobno nie było ucieczki. Przetrzymywano tu m.in. Annę Boleyn, Thomasa Cromwella i Rudolfa Hessa. Obecnie w Tower of London jest skarbcem koronnym, gdzie przechowywane są klejnoty i insygnia koronacyjne, zabytkowa broń oraz największy brylant świata.

Tower Bridge – most zwodzony nad Tamizą, znajdujący się obok Tower of London, we wschodniej części miasta. Został zbudowany w 1894 r. i jest uznawany za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Składa się z dwóch podnoszonych przęseł o wadze 1200 ton każde i dwóch charakterystycznych wież połączonych kładką dla pieszych, umieszczoną na wys. 44 m  nad poziomem wody. Podnoszone przęsła miały umożliwiać przepłynięcie dużym statkom morskim.

Pałac Westminsterski – siedziba parlamentu brytyjskiego. Budowę pałacu rozpoczęto w XI w. Początkowo pełnił on funkcję siedziby króla. Po pożarze w 1834 r. pałac odbudowano w stylu neogotyckim, do dziś zachowały się jednak najstarsze, średniowieczne fragmenty. W Pałacu Westminsterskim znajduje się Izba Lordów, Izba Gmin oraz sale obrad komisji parlamentarnych.

Big Ben – wieża zegarowa Pałacu Westminsterskiego, wybudowana po pożarze Pałacu Buckingham, który miał miejsce w 1834 r. Umieszczony na wieży zegar miał odmierzać czas z dokładnością co do sekundy. Zegar był skoordynowany z mechanizmem czas w obserwatorium w Greenwich. W czasie II wojny światowej połączenie to zostało zniszczone. Nazwa Big Ben pochodzi od imienia projektanta głównego dzwonu – Benjamina Halla.

Opactwo Westminsterskie – od czasów Wilhelma zdobywcy miejsce koronacji królów angielskich oraz miejsce ostatniego spoczynku władców i najwybitniejszych osobistości. Obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła jest trzecią najważniejszą świątynią kościoła anglikańskiego. Wewnątrz znajduje się m.in. tron koronacyjny z 1301 r., Grób Nieznanego Żołnierza, Kaplica Brytyjskich Sił Powietrznych, Muzeum Opactwa i ok. 600 tablic pamiątkowych poświęconych wybitnym postaciom ze świata kultury, nauki i polityki.

Katedra św. Pawła – świątynia w stylu barokowo – klasycystycznym, przykryta charakterystyczną kopułą, jedna z najważniejszych świątyni anglikańskich. Znajduje się w samym sercu londyńskiego City. Wewnątrz mieści się m.in. Galeria Szeptów wewnątrz której można porozumiewać się szeptem nawet z odległości 30 m. W Katedrze św. Pawła odbył się ślub księcia Karola i lady Diany.

Atrakcje

Jedną z atrakcji brytyjskiej stolicy są liczne muzea. Najbardziej znane to: British Museum, Muzeum Historii Naturalnej, Galeria Tate Modern, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.

Jednym z symboli Londynu jest London Eye – gigantyczny diabelski młyn nad brzegiem Tamizy, którego wysokość wynosi 135 m, a jego pełny obrót trwa 30 minut.

The Shard – jeden z największych wieżowców w Europie, zbudowany w l. 2009 – 2012, ma wysokość 309,6 m i 65 kondygnacji. Na samym szczycie znajduje się taras widokowy udostępniony dla zwiedzających.

London Dungeon – Loch Londyński, atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach, znajdująca się w pobliżu London Eye. Odbywają się tu pokazy mrożących krew wydarzeń z wykorzystaniem multimediów, żywych aktorów i efektów specjalnych.

Obserwatorium w Greenwich – Królewskie Obserwatorium Astronomiczne zostało założone w XVII w., przez króla Karola II. Na ścianie obserwatorium wyznaczono przebieg południka zerowego. Po II wojnie światowej obserwatorium przeniesiono do miejscowości Hertsmonceux w Sussex, a w budynku mieści się obecnie muzeum astronomiczne.
 
Kew Garden – Królewskie Ogrody Botaniczne, jedna z największych atrakcji Londynu. Na powierzchni 132 ha znajduje się ok. 50 tys. różnych gatunków roślin. Do największych atrakcji ogrodu należą szklarnie, herbarium, palmiarnia, pagoda oraz platforma widokowa zawieszona 80 m nad ziemią, z której można podziwiać korony drzew.

Stadion Wembley – narodowy stadion Anglii, rozgrywają się tu mecze piłki nożnej, rugby i footbalu amerykańskiego oraz koncerty największych gwiazd muzyki rozrywkowej. To Właśnie tu odbył się w 1973 r. historyczny mecz Polska – Anglia. Na Wembley koncertowali m. in. The Rolling Stones, U2, Queen, Madonna, Genesis, Pink Floyd, Michael Jackson, Tina Turner.

Ciekawe miejsca

Soho – centralna część dzielnicy West End znana głównie z licznych klubów, pubów, dyskotek, barów, salonów gier, modnych sklepów, dużej liczby agencji towarzyskich oraz lokali dla gejów. Jest jednym z symboli wielokulturowości Londynu, synonimem rozrywki i życia artystycznego. Częścią Soho jest chińska dzielnica – Chinatown, znajdująca się w okolicach Gerrrard Street.

Picadilly Circus – skrzyżowanie znajdujące się w samym sercu dzielnicy West End ze słynną reklamą świetlną, miejsce spotkań londyńczyków

Trafalgar Square – plac upamiętniający zwycięstwo floty brytyjskiej nad Napoleonem w bitwie pod Trafalgarem. Pośrodku placu stoi Kolumna Nelsona. Co roku na Trafalgar Square odbywa się jeden z najsłynniejszych sylwestrów pod gołym niebem.

Leicester Square – serce londyńskiego kina i centrum rozrywki przyciągające tysiące turystów. Przy placu znajdują się kino Odeon Leicestre Square, gdzie mają miejsce światowe premiery najnowszych filmów oraz doroczny Festiwal Filmowy. Oprócz tego na placu znajduje się kilka mniejszych kin, bary, restauracje, teatr i park. Odbywają siętu różnego rodzaju wydarzenia, np. obchody Chińskiego Nowego Roku, czy zimowy jarmark.

Hyde Park - park znany jako miejsce, w którym można swobodnie wypowiadać się na każdy temat (nie wolno jedynie obrażać królowej). Służy do tego tzw. Speaker's Corner - miejsce przemówień, dyskusji i debat. W Hyde Parku odbywają się również koncerty. Grali tu m.in The Rolling Stones, Eric Clapton, Queen, Bon Jovi, Madonna, Depeche Mode, Luciano Pavarotti.

Popularne miasta: