Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Londynie

Podstawowe informacje

Londyn jest stolicą Anglii i całego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Leży w południowej części Anglii, nad rzeką Tamizą. Jest największym miastem Unii Europejskiej i trzecim po Moskwie i Stambule największym miastem świata. Stanowi centrum życia politycznego Wielkiej Brytanii – tu znajduje się siedziba monarchy, parlamentu i rządu.

Miasto stanowi osobny region administracyjny zw. Wielkim Londynem, na który składają się 32 gminy i autonomiczne City. Liczba ludności Wielkiego Londynu wynosi ok. 8,2 mln.

Londyn jest miastem wieloetnicznym i wielokulturowym, miejscem gdzie od lat współistnieją i przeplatają się ze sobą różne religie, kultury i tradycje. Pełni funkcję najważniejszego centrum finansowego świata, znajduje się tu też największa giełda w Europie. Jest ośrodkiem kulturalnym i naukowym o światowym znaczeniu. Zabytki i niezliczone atrakcje turystyczne Londynu przyciągają co roku ok. 30 mln turystów.

Historia miasta

Miasto zostało założone już w czasach rzymskich, ok. 43 r. n.e. i nosiło nazwę Londinium. Było ważnym ośrodkiem handlu z miastami europejskimi i jednym z najbogatszych miast Imperium Rzymskiego. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego Londyn podupadł. Ożywienie nastąpiło w VII w., kiedy to Londyn stał się jednym z ważniejszych angielskich portów. Dobra passa została przerwana w następnym stuleciu przez najazdy Wikingów. Od X w. Londyn zaczął się dynamicznie rozwijać. Po wygranej bitwie pod Hastings Wilhelm Zdobywca rozpoczął budowę Pałacu Westminsterskiego – oficjalnej siedziby monarchy. Po jego ukończeniu stolicę Anglii przeniesiono z Winchesteru do Londynu.

W czasach Renesansu, w okresie panowania Tudorów, powstał Kościół Anglikański – narodowy kościół angielski. Londyn natomiast stał się znaczącym ośrodkiem przemysłu wełnianego i najważniejszym portem Morza Północnego. W 1666 r. Wielki Pożar Londynu zniszczył ok. 2/3 miasta. Odbudowa trwała blisko 10 lat. W XVIII w. Londyn stał się największym miastem Europy. Składał się wówczas z 3 części: Londynu, Westminsteru i Southwark, z których każda posiadała swojego reprezentanta w parlamencie. Dzięki rewolucji przemysłowej Londyn stał się potęgą gospodarczą i finansową. Równocześnie urósł do rangi światowego centrum kultury, sztuki, nauki i myśli filozoficznej.

Podczas II wojny światowej Londyn stał się celem niemieckich bombardowań. Swoją siedzibę miały tu rządy krajów podbitych przez Hitlera, m.in. polski rząd na uchodźtwie.

Atrakcje turystyczne

Trudno wymienić wszystkie atrakcje jakie ma do zaproponowania Londyn. Do zabytków – symboli angielskiej stolicy należą: Pałac Buckingham, Tower Bridge, Tower of London, Big Ben, Pałac Westminsterski, Opactwo Westminsterskie, Opera Królewska, Katedra św. Pawła. Znakiem rozpoznawczym miasta jest też  London Eye – gigantyczny diabelski młyn nad brzegiem Tamizy. Kolejna atrakcja to londyńskie muzea, z których najważniejsze to: British Museum, Muzeum Historii Naturalnej, Galeria Tate Modern, Muzeum Figur Woskowych.

Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą: Piccadily Circus, Trafalgar Square, Hyde Park, Leicester Square, Kew Gardens – Królewskie Ogrody Botaniczne, siedziba premiera na Downing Street, stadion Wembley, obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Soho, Chinatown.

Ponadto Londyn kusi bogatym życiem nocnym: niezliczoną ilością klubów, pubów, restauracji, bogatym programem kulturalnym: wystawy, koncerty, festiwale oraz jest prawdziwym rajem dla miłośników zakupów.

Popularne miasta: