Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Czechach

W Czechach do dyspozycji kierowców oddano niemal tysiąc kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Poruszanie się czeskimi drogami wiąże się z dodatkową opłatą. Nie jest pobierana za każdy kolejny przejechany odcinek, ale z góry w formie winietki.

Cena winiety zależy od typu pojazdu oraz jej okresu ważności. Ceny dla samochodów osobowych: winietka ważna 10 dni – 45-50 zł, miesięczna – 65-70 zł, a roczna – 230-240 zł. Uprawniają one do poruszania się wszystkimi drogami, brak jest dodatkowych opłat.

Winietkę można kupić w punktach położonych przy granicy polsko-czeskiej, na stacjach benzynowych, poczcie oraz w oddziałach i sklepie internetowym Polskiego Związku Motorowego. Składa się ona z dwóch części – jedną naklejamy na przedniej szybie, drugą zachowujemy na wypadek kontroli. Należy pamiętać o uzupełnieniu pola z numerem rejestracyjnym pojazdu.

Po wykupieniu winietki jesteśmy uprawnienia do poruszania się autostradami D1, D2, D5, D8 i D11 oraz drogami ekspresowymi R1, R4, R6, R7, R10, R35, R46, R48, R52, R55, R56, R63. Za jej brak grozi mandat w wysokości 800 zł (płatny na miejscu) lub nawet do 2400 zł, w przypadku późniejszej płatności.

Parkowanie w miastach możliwe jest na wyznaczonych miejscach postojowych. Średnia cena za jedną godzinę to 6-6,5 zł. Cena paliwa w Czechach wynosi 5,7-6 zł.

Nieprzestrzegający przepisów ruchu drogowego muszą liczyć się z mandatami za poszczególne wykroczenia: do 8000 zł za jazdę pod wpływem alkoholu, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 350 zł, podobnie za brak fotelika dla dziecka, rozmowa przez telefon komórkowy – 250 zł, a za przekroczenie prędkości od 250 do 1600 zł.

Popularne miasta: