Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Czechy - kultura i religia

Religia
 
Obecnie Czechy należą do grona najbardziej zateizowanych państw na naszym globie. Z danych statystycznych na rok 2010 wynika, że około 79,4 % społeczeństwa stanowią osoby niewierzące oraz osoby bez zdeklarowanego wyznania. Pozostali to: katolicy 10,3 %, protestanci ok. 0,9 %, wyznawcy innych religii 2,7 % i wierzący bez przynależności do konkretnej religii 6,7 %.
 
Religia i duchowieństwo mają bardzo niewielkie znaczenie w życiu tutejszego społeczeństwa. W szkołach i urzędach nie znajdziemy symboliki religijnej. Konstytucja gwarantuje wolność wyzwania.
 
Kultura
 
Czesi są liberalni i bardzo otwarci. Lubią posiedzieć przy kuflu zimnego piwa, spotykać się z przyjaciółmi. W życiu kierują się logiką i są bardzo precyzyjni. Najważniejsze dla nich jest uczciwe życie w zgodzie z innymi ludźmi. Ponadto odrzucają patos i bohaterstwo. Ich filozofią życiową jest utrzymanie świętego spokoju i zachowanie pogody ducha. Natomiast w kwestii etykiety i zwyczajów są bardzo podobni do Polaków.
 
Do najważniejszych świąt państwowych należą m.in. Powstanie Państwa Czeskiego (1 stycznia), Dzień Zwycięstwa (8 maja) oraz Święto Republiki Czechosłowackiej (28 października).
Popularne miasta: