Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Czechy

Polacy do Czech najczęściej wybierają się własnym samochodem i nim także podróżują po kraju naszych południowych sąsiadów. Czeskie drogi w większości przypadków prezentują się lepiej, niż nasze, ale nie jest to na pewno standard znany z Europy Zachodniej. Można jednak swobodnie się nimi poruszać, gdyż sieć dróg ekspresowych i autostrad jest dobrze pomyślana. Nie jest ich wiele (razem mniej niż 1000 kilometrów), ale biegną praktycznie przez terytorium całego kraju, łącząc się w stolicy, czyli Pradze.

Należy jednak pamiętać o obowiązkowych winietkach, które kupić można w specjalnych punktach lub na stacjach benzynowych zaraz przy granicy (a także wcześniej w punktach Polskiego Związku Motorowego). 10 dni poruszania się po czeskich drogach to równowartość 45-50 zł, a miesiąc – 65-70 zł. Wystarczy przykleić połowę winietki na przednią szybę samochodu, by swobodnie poruszać się po wszystkich tamtejszych drogach. Należy także pamiętać o dopuszczalnym limicie alkoholu w organizmie kierowcy – 0,0 promila.

Do podróżowania po Czechach można wybrać także transport zorganizowany. Autobusy kursują lokalnie na krótkich trasach oraz między najbardziej oddalonymi miastami. Linie lokalne często oferują pojazdy mocno wysłużone, ale w wielu przypadkach to jedyny sposób na przemieszczanie się po okolicy. Za bilet na krótkiej trasie zapłacimy równowartość kilku-kilkunastu złotych. Znacznie lepiej prezentują się autokary międzymiastowe takich linii jak Eurolines czy Student Agency. Za pokonanie przykładowej trasy Praga-Brno (ponad 200 km) zapłacimy 20-30 zł i będzie to podróż w naprawdę dogodnych warunkach.

Z roku na rok coraz lepiej wygląda sytuacja na czeskiej kolei. Siatka połączeń obejmuje niemal wszystkie zakątki kraju, a na niektórych trasach kursują pociągi poruszające się z większą prędkością, niż znane z naszego kraju 130 km/h. Np. między Pragą a Ostrawą maksymalna prędkość wynosi 230 km/h. Ceny biletów nie są wygórowane – zazwyczaj ok. 15-20 zł za 100 kilometrów. Młodzieży uczącej się przysługują zniżki, podobnie grupom. Możliwe jest wyrobienie tzw. In-Karty, która doskonale sprawdzi się przy częstszych podróżach – dodatkowe zniżki nawet do 25 procent, możliwość bezgotówkowych transakcji itp. Dostępnych jest kilka rodzajów kart, a każda wiąże się z innymi korzyściami.

Najważniejsze czeskie lotniska pasażerskie znajdują się w Pradze, Brnie, Ostrawie, Karlowych Warach czy Pardubicach. Dodatkowo działa także wiele mniejszych lotnisk lokalnych. Podróżowanie po kraju samolotem nie należy jednak do najtańszych form transportu. Między największymi miastami odbywa się nawet kilka kursów dziennie, ale ceny wahają się w granicach 400-800 zł w zależności od dystansu. Turyści wybierają jednak transport kolejowy lub autokarowy.

Popularne miasta: