Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Czechy - zabytki i atrakcje

Zabytki

Wybierając się do Czech nie sposób pominąć stolicy kraju. Praga każdego roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. W stolicy naszych południowych sąsiadów warto zobaczyć m.in Stare i Nowe Miasto czy Hradczany. Wspaniały Zamek Praski, katedra św. Wita czy Most Karola to tylko część z licznych zabytków, które tworzą fantastyczny dobytek architektoniczny i artystyczny miasta.

Kolejną miejscowością wartą uwagi jest Telč. Gotycki zamek oraz barokowe i renesansowe kamieniczki zachwycają turystów od lat. Warto odwiedzić również Czeski Krumlow. To kosmopolityczna miejscowość o niesamowitym klimacie. Znajdują się tutaj: zespół zamkowy i pałacowy, barokowy teatr oraz  średniowieczne uliczki i domy. Innymi ciekawymi zabytkami są: Pielgrzymkowy Kościół św. Jana Nepomucena na Zelenej hoře, Kutná Hora, kościół św. Barbary i katedra pw. Wniebowzięcia Panny Marii w Sedlcu, zespół pałacowy Lednice – Valtice, Holašovice, ogrody i pałac w Kroměříž, renesansowy zamek w Litomyšlu, Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu, Willa Tugendhat w Brnie oraz dzielnica żydowska i bazylika św. Prokopa w Třebíču. Wszystkie wymienione wyżej obiekty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawe miejsca

Większość turystów ogranicza wizytę w Czechach do zwiedzania Pragi. Jednak poza stolicą warto zobaczyć również inne mniej zatłoczone miejsca. Zaraz obok polskiej granicy znajduje się mała wioska o nazwie Adršpachu. Znajdują się w niej fascynujące formacje skalne.  Kolejną ciekawą miejscowością jest Tabor, który niegdyś był siedzibą husytów. 

Pasjonatów historii na pewno zachwyci położony w północnych Czechach zamek Frydlant, wieża widokowa, kościół dziekański Znalezienia Świętego Krzyża oraz starówka z placem Tomáša Garrigue Masaryka. Natomiast osoby, które chcą odpocząć i zrelaksować się, powinny odwiedzić Karlowe Wary lub Mariańskie Łaźnie – znane wszystkim uzdrowiska.

Fani aktywnego wypoczynku mogą urządzać sobie rowerowe wycieczki krajoznawcze. Wspaniałą bazą wypadową jest Turnow, składający się na tzw. Czeski Raj. Na szczególną uwagę zasługują zamki Valdštejn, Hrubá Skála, Kost, Hrubý Rohozec oraz Jicin – znane jako miasteczko Rumcajsa.

Popularne miasta: