Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Czechach

Położenie

Czechy to kraj położony w Europie Środkowej. Graniczy z Polską, Niemcami, Austrią oraz Słowacją. Populacja kraju liczy ok. 11 mln osób z czego 94% to Czesi. Powierzchnia Czech wynosi 78 866 km kw.  Stolicą kraju jest Praga.

Ukształtowanie terenu

W Czechach przeważa wyżynno-górskie ukształtowanie terenu (najwyższym szczytem jest położona na wysokości 1603 m n.p.m. Śnieżka). Zdecydowaną cześć powierzchni Czech zajmuje Masyw Czeski. Największą rzeką w kraju jest Łaba, która liczy 370 km długości. Czechy leżą w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego.

Podstawowe informacje

Czechy to państwo laickie. Językiem urzędowym jest język czeski, jednak większość sprzedawców, a także obsługa hotelowa zazwyczaj posługuje się także językiem angielskim. Walutą, która obowiązuje, są czeskie korony (CZK). Czechy dzielą się na 13 krajów oraz jedno miasto wydzielone o statusie kraju, czyli Pragę. Największe miasta to wspomniana wyżej Praga, Brno, Ostrawa, Pilzno oraz Liberec.

Dojazd

Do Czech można podróżować własnym samochodem, pociągiem, samolotem lub autokarem. Autostrady oraz większość dróg ekspresowych w Czechach są płatne. Przed wjazdem na teren kraju  należy zaopatrzyć się w winiety, które można kupić m.in. na stacjach benzynowych lub przygranicznych punktach sprzedaży. Ich koszt zależy od czasu, który planujemy spędzić w kraju, na przykład cena winiety na okres 10 dni wynosi ok. 50 zł. Po Czechach najlepiej podróżować własnym samochodem, lokalnymi pociągami lub autokarami.

Turystyka

Czechy to kraj, który zachwyca swoim bogactwem kulturalnym oraz historycznym. Mało kto wie, iż na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO znajduje się aż 12 zabytków z terenu czeskiego. Są to m.in. willa Tugendhatów autorstwa Miese van der Roha, kościół św. Jana Nepomucena autorstwa Jana Santiniego, a także m.in. historyczne centrum Pragi czy Czeskiego Krumlova lub Kutnej Hory.

Czechy słyną z zabytkowych zamków, jak Karlštejn, którego najsłynniejsza komnata – kaplica Świętego Krzyża – jest zdobiona licznymi szlifowanymi kamieniami, a także z uzdrowisk, jak Mariańskie Łaźnie. Oczywiście najpopularniejszym kierunkiem turystycznym jest stolica kraju, czyli Praga, która zachwyca różnymi stylami architektonicznymi.

Popularne miasta: