Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Czechach

Mimo iż czeska gospodarka nie rozwija się tak intensywnie jak kiedyś, Polacy chętnie decydują się na wyjazd do naszych południowych sąsiadów w celu podjęcia pracy zarobkowej. Największe szanse na zatrudnienie mają spawacze, górnicy, ślusarze, maszyniści, pracownicy produkcyjni w branży elektrotechnicznej, elektronicznej, a także  rzeźnicy, lakiernicy, operatorzy CNC, kelnerzy, pokojówki, recepcjoniści, kucharze oraz pracownicy obsługi klienta. Obecnie poziom bezrobocia w Czechach wynosi ok. 5,7 %.

Zarobki

Pensje są wypłacane w systemie comiesięcznym – płaca minimalna wynosi 309, 63 euro. Maksymalny czas pracy wynosi 40 godzin tygodniowo. Osoby pracujące w branży turystycznej, zwłaszcza w Pradze, mogą liczyć na duże napiwki.

Warunki zatrudnienia Polaków

Polacy mają prawo do poszukiwania pracy na terenie Republiki Czeskiej oraz możliwość korzystania z usług tamtejszych urzędów pracy. Jedynym wymogiem, który muszą spełnić obywatele polscy, którzy planują poszukiwać pracy u naszych południowych sąsiadów, jest potwierdzenie, że dysponują odpowiednimi środkami utrzymania. Formalna rejestracja pracownika następuje na wniosek składany przez pracodawcę. Poza urzędami pracy ofert zatrudnienia można szukać w prasie lokalnej oraz za pośrednictwem stron internetowych, np. www.poloniusz.pl.

Popularne miasta: