Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Czechach

Do poruszania się po czeskich drogach upoważnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat oraz posiadają prawo jazdy. Kategoria B upoważnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 tony (w tym przyczepa do 750 kg). Kierowca musi posiadać przy sobie także dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie pojazdu.

W samochodzie należy posiadać dodatkowe wyposażenie: trójkąt ostrzegawczy, wyposażoną apteczkę (z gumowymi rękawiczkami), zapasowe żarówki oraz kamizelkę odblaskową. Zalecane jest posiadanie gaśnicy. Rozmowa przez telefon komórkowy możliwa jest wyłącznie przy wykorzystaniu zestawu głośnomówiącego.

Wszyscy pasażerowie pojazdu muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa – z przodu oraz z tyłu, jeśli zostały zainstalowane. Przewożenie dzieci do 150 cm wzrostu i 36 kilogramów możliwe jest wyłącznie w fotelikach. Większe dzieci powinny podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa przystosowanymi do ich wymiarów.

Obowiązujące ograniczenia prędkości w Czechach: w terenie zabudowanym – do 50 km/h, na autostradach – do 130 km/h, a na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym – 90 km/h. W pozostałych przypadkach należy obserwować ograniczenia widoczne na znakach.

Używanie świateł mijania jest w Czechach obowiązkowe przez całą dobę i cały rok. W kraju nie ma także jakiejkolwiek tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu – limit alkoholu we krwi to 0,0 promila. W przypadku kolizji lub wypadku drogowego, zdarzenie należy obowiązkowo zgłosić, jeśli któryś z pasażerów został poszkodowany lub straty materialne są wyższe niż równowartość 8000 zł (na podstawie pierwszych szacunków).

Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą mandaty. Najwyższy z nich przeznaczony jest dla prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu – do 8000 zł (nie licząc zatrzymania prawa jazdy i ewentualnego aresztu). Za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa lub fotelika dla dziecka zapłacimy do 350 zł, a rozmowę przez telefon bez zestawu głośnomówiącego – do 250 zł, a za przekroczenie prędkości – 250-1600 zł.

W Czechach obowiązuje zakaz korzystania z wszelkich urządzeń utrudniających działanie fotoradarów. Grozi za to mandat do 1600 zł.

Popularne miasta: