Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Austria - kultura i religia

 
Kultura
Dla wielu osób gdy mówimy o kulturze w Austrii od razu przychodzi na myśl muzyka klasyczna. Kto z nas nie zna wielkiej rodziny Straussów, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna czy Franza Schuberta? Z Austrii, jak sama nazwa wskazuje wywodzi się walc wiedeński. Z tym krajem wiąże się także tradycja królewskich balów na kilka tysięcy par oraz koncertów filharmonicznych. Gdy uwielbiamy muzykę klasyczną to koniecznie należy udać się na koncert do Wiedeńskiej Opery Narodowej. Wielu znanych dyrygentów również pochodzi z tego kraju. Są to przede wszystkim Herbert von Karajan, Karl Böhm, czy Erich i Carlos Kleiber. W Austrii organizowane są coroczne festiwale i imprezy muzyczne jak Wiener Festwochen, festiwal w Salzburgu czy największy na świecie festiwal Schuberta w Schwarzenburgu. 
 
Austria jest ojczyzną nie tylko wielkich muzyków, ale także pisarzy. Z krajem tym są związane nazwiska takich pisarzy, dramatopisarzy i poetów jak zdobywcy Nagrody Nobla: Elfriede Jelinek, Peter Handkei Daniel Kehlmann oraz Franz Werfel, Franz Grillparzer, Rainer Maria Rilke, Adalbert Stifter, Karl Kraus. 
Mało osób pamięta, iż także Austriakiem jest aktor i polityk Arnold Schwarzenegger.
 
Religia
Religią dominującą w Austrii jest rzymskokatolicyzm. Ponad 60% ludności kraju określa się mianem wyznawców tej religii. Około 12% populacji nie należy do żadnego z kościołów. Liczebną grupą są wyznawcy luteranizmu oraz muzułmanie, których liczba zwiększa się z roku na rok przez przybywających imigrantów z Turcji i innych krajów bałkańskich. W Austrii istnieją także niewielkie wspólnoty hinduistów, sikhów, buddystów i żydów.
 
Popularne miasta: