Praca i zarobki w Austrii
Informacje ogólne
Obywateli polskich nie obowiązują w Austrii zezwolenia na pracę, jest za to obowiązek meldunkowy. Każdy cudzoziemiec, który przebywa w tym kraju dłużej jest zobowiązany do zameldowania się w tamtejszym urzędzie dzielnicowym lub gminnym.
Zarobki
Decyzja o wyjeździe za granicę i podjęciu tam pracy jest przeważnie podyktowana względami ekonomicznymi i chęcią podniesienia standardu życia. Austria coraz częściej jest wybierana jako miejsce pracy przez polskich imigrantów. Austriaccy pracodawcy dobrze wynagradzają fachowców. Każdy chce zarobić zagranicą jak najwięcej. W Austrii można dobrze zarobić, wiadomo że warunkiem jest znalezienie odpowiedniej pracy. Wysokość zarobków jest uzależniona od pewnych czynników, m.in. płci, wieku, wykształcenia, doświadczenia, umiejętności oraz miejsca zatrudnienia. Należy pamiętać, iż w Austrii wynagrodzenia minimalnego nie ma.
Średnie wynagrodzenie mężczyzny licząc je wraz z dodatkami wynosi w Austrii 2.605 euro brutto, a kobiety 1.753 euro. W Austrii można zauważyć różnicę w poziomie wynagrodzenia w poszczególnych austriackich landach. Inne stawki są oferowane w stolicy kraju, a inne gdzieś na peryferiach. Podejmując pracę w Austrii musimy brać dokładnie pod uwagę region, w którym przyjdzie nam pracować, gdyż za podobną pracę przy podobnych wymaganiach pracodawcy możemy w jednej części Austrii zarobić całkiem nieźle, a w innej części kraju już tylko przeciętnie.
Średnie wynagrodzenie mężczyzn w Wiedniu kształtuje się na poziomie 2.080 euro, natomiast średnie wynagrodzenie kobiet wynosi w stolicy Austrii 1.429 euro.
Pracodawcy zwracają uwagę na wiek, gdyż osoba młoda, nie posiadająca doświadczenia i wiedzy nie zarobi tak dobrze jak fachowiec pracujący w branży od lat. Młodzieńcy mogą liczyć na średnie zarobki na poziomie 1.370 euro, a dziewczęta na 1.120 euro. W przedziale wiekowym 20-24 mężczyźni zarabiają średnio 1.802 euro, a kobiety 1.370 euro. Osoby pomiędzy 25 a 29 lat zarabiają odpowiednio 1.947 euro i 1.335 euro.
Mężczyźni w wieku 30-34 lata zarabiają średnio 2.035 Euro, a kobiety 1.358 euro. W przedziale wiekowym 35-39 lat zarobki mężczyzn wynoszą średnio 2.127 Euro, a kobiet 1.406 euro. W przedziale wiekowym 40-44 lata zarabia się średnio 2.212 euro (mężczyźni) oraz 1.470 euro (kobiety). W wieku 45-49 lat odpowiednio 2.246 euro i 1.515 euro, a w wieku 50-54 lata 2.275 euro i 1.557 euro. Mężczyźni mający od 55 do 59 lat zarabiają średnio 2.351 euro, a kobiety 1.594 euro. Osoby od 60 roku życia zarabiają odpowiednio 2.198 euro i 1.130 euro.
Stawiając pierwsze kroki w obcym państwie najczęściej chcemy podjąć dowolną pracę, która pozwoli nam na przeżycie. W Austrii najłatwiej znaleźć pracę w charakterze opiekuna medycznego, au pair, sprzątaczki czy budowlańca. W ofertach pracy często można znaleźć anonse o poszukiwaniach kelnerów, kucharzy czy magazynierów.
Zarobki brutto za godzinę pracy:
- pielęgniarka 7 euro,
- budowlaniec 6-8 euro
- kelner 4-6 euro za godzinę ( z napiwkami – do 2 tysięcy euro miesięcznie).
Średnia roczna pensja w sektorze przedsiębiorstw to ok. 33 tys. euro, czyli miesięcznie wynosi ok. 2700 euro. Średnie miesięczne wynagrodzenie (po opodatkowaniu) to od 1600 - 3000 euro. Najwyższe wynagrodzenia są w Wiedniu, a najniższe w Tyrolu.
Gdzie szukać pracy?
Osoba przebywająca w Austrii, niezależnie od tego czy jest Austriakiem czy obcokrajowcem może się zarejestrować i poszukiwać pracy przez tamtejsze urzędu pracy publiczne – tzw. Arbeitsmarktservice (AMS). AMS ma strukturę urzędów federalnych, krajowych i regionalnych.Urzędy służą poradą w kwestiach zawodowych, pośredniczą w znalezieniu pracy oraz wypłacają zasiłki dla osób pozostających bez zatrudnienia.AMS działa także online.
Najwięcej ofert pracy można znaleźć w prasie. Najbardziej znane tygodniki zamieszczające ogłoszenia o pracy to: „Der Standard”- http://derstandard.at/karierre„Kleine Zeitung”- http://www.krone.at, „Der Kurier”- www.kurier.at, „Die Presse”- http://www.diepresse.com, „Oberösterreichische Nachrichten”- http://www.nachrichten.at, „Salzburger Nachrichten”- http://www.tt.com/tt/nachrichten/index.csp
Pracę można znaleźć także przez internet. Najpopularniejsze portale zamieszczające ogłoszenia to: www.jobpilot.at, www.dermarkt.at, www.myjob.at, www.jobwohnen.at.
Często też imigranci próbują znaleźć pracę za pośrednictwem agencji pracy. Taka firma zatrudnia daną osobę i niejako „wynajmuje ją” swojemu klientowi, czyli innym firmom. Jest to powszechne zjawisko w przypadku przemysłu budowlanego, prac magazynowych i firm sprzątających. Dla wielu ludzi jest to dobry punkt zaczepienia. Jeżeli dana osoba okaże się dobrym pracownikiem, to istnieje prawodopodobieństwo, iż firma będzie chciała ją zatrudnić bezpośrednio u siebie, a nie za pośrednictwem agencji, co może oznacza wyższe zarobki czy lepsze warunki zatrudnienia. Firmami pośrednictwa godnymi polecenia są: Manpower, Rantasa, AVM, Adecco.
Można także spróbować aplikować bezpośrednio u pracodawcy, nawet jeśli obecnie nie prowadzi naboru – być może akurat nasza oferta go zainteresuje na tyle, że będzie gotowy nas zatrudnić.
Warunki zatrudnienia
W Austrii, tak jak w Polsce, zatrudnia sięna podstawie umowyo pracę (Arbeitsvertrag). Podobnie jak w Polsce umowę o pracę można zawrzeć na: okres próbny, czas określony (w tym na czas wykonania określonej pracy lub na zastępstwo nieobecnego pracownika); czas nieokreślony.
Po podpisaniu umowy pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do regionalnej kasy chorych (Gebietskrankenkasse), dzięki czemu będzie mu przysługiwało ubezpieczenie zdrowotne.