Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Austrię

Austria to kraj, po którym można poruszać się na wiele sposobów, a wszystkie z nich uchodzą za bardzo komfortowe. Podróżując samochodem docenimy gęstą sieć dróg ekspresowych i nowoczesnych autostrad. Pozostałe drogi utrzymane są w dobrym stanie. Należy mieć na uwadze podwójny system opłat. Na większości odcinków wystarcza wykupienie czasowej winietki – od 20 zł za 10-dniową do 330 zł za roczną.

Mimo tych opłat, w Austrii istnieją także drogi dodatkowo płatne (niektóre fragmenty autostrad, a także trasy w najwyższych częściach Alp). Warto zaplanować podróż, by uniknąć zaskoczenia i ewentualnych zbędnych wydatków. Zwłaszcza, że przejazd jedną płatną drogą może nas kosztować nawet ponad 100 zł.

Polscy kierowcy mogą legitymować się krajowym prawem jazdy – międzynarodowe nie jest wymagane. Należy pamiętać także o dowodzie rejestracyjnym i ważnym ubezpieczeniu OC. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy to 0,5 promila (za złamanie tego przepisu grozi nawet 25 000 zł mandatu). Ceny paliwa przypominają te znane z polski, ale warto wiedzieć, że większość austriackich stacji benzynowych czynnych jest do godziny 20. Całodobowych jest niewiele.

Po Austrii warto poruszać się transportem zorganizowanym, który należy do najnowocześniejszych w Europie i oferuje niezliczoną liczbę połączeń, w tym wiele lokalnych. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się autobusy prywatnych linii, a także przewoźnika Postbus. Warto jednak zaznaczyć, że linie lokalne kursują głównie na krótkich trasach (do 100 km). Dotrzemy nimi z kurortu do kurortu, z większego miasta do najważniejszych atrakcji turystycznych itp. Ceny biletów wahają się od kilku do kilkunastu euro.

Na dłuższych trasach warto postawić na pociąg. Austriackie linie kolejowe to gęsta sieć połączeń i nowoczesne pociągi. Większość lokalnych tras obsługuje narodowy przewoźnik OBB, choć po austriackich torach kursują także linie prywatne, np. WESTbahn. Wiele z nich nastawionych jest na ruch turystyczny i porusza się pomiędzy najpopularniejszymi miejscowościami. Bilety warto zarezerwować przez internet. Ich ceny to średnio kilkanaście euro za 100 km.

Nie można zapomnieć również o połączeniach wodnych kursujących po Dunaju. Są to kursy liniowe, a także wycieczkowe. Austria to także koleje liniowe – w kraju działa ponad 3000 linii, a niektóre z nich docierają nawet do 3000 m n.p.m.

Popularne miasta: