Austria - podział administracyjny i regiony turystyczne
Podział administracyjny
Austria dzieli się na 9 landów: Górna Austria, Dolna Austria, Styria, Karyntia, Tyrol, Kraj Salzburski, Burgenland, Vorarlberg i Wiedeń. Austriackie landy są samodzielnymy jednostkami, mają własne konstytucje, rząd i sejm. Landy dzielą się na miasta statutarne (na prawach powiatu) i powiaty, które z kolei dzielą się na miasta i gminy.
Regiony turystyczne
Jednym z najmniejszych landów jest Burgenland, na jego terenie znajduje się jedyne w Europie Środkowej jezioro stepowe - Jezioro Nezyderskie. W stolicy landu, Eisenstadt, żył i tworzył Joseph Haydn, po dziś dzień jest organizowany w zamku Esterházy festiwal Haydn Festspiele.
Dolna Austria to tereny po obu stronach Dunaju od Masywu Czeskiego na północy aż po Alpy na południu. Dzieli się ona na cztery regiony: Waldviertel z Krems, Weinviertel z Korneuburg, Industrieviertel z Wiener Neustadt i Mostviertel z St. Pölten, które jest także stolicą landu. Krajobraz Dolnej Austrii tworzą przede wszystkim lasy oraz malownicze, zabytkowe miasta.
Samodzielnym landem jest Wiedeń, czyli kulturalne i gospodarcze serce Austrii. Wiedeń przez wieki miał nadrzędną rolę – współcześnie także przyciąga miliony turystów, którzy przybywają by poczuć klimat tego maista, wypić pryszną wiedeńską kawę czy zjeść słynny tort Sachera.
Zielonym sercem Austrii jest Styria, której ponad połowę obszaru zajmują lasy. Styria sięga lodowca Dachastein na wysokości 2.995 m n.p.m. i opada łagodnie między winnice na południe od stolicy landu - Grazu. Należy także pamiętać, że Styria to również kraina jezior.
Górna Austria została rozsławiona przez cesarza Franciszka Józefa i jego małżonkę Sissi. Kraina ta jest niezwykle urokliwa, dlatego co roku turyści z chęcią odwiedzają stolicę landu, czyli Linz, gdzie znajdują się zabytkowe pałace, muzea oraz zamek z XVI-XVII wieku.
Ziemia Salzburska to przede wszystkim Mozart i doroczny, letni Festiwal Salzburski, ale nie tylko, gdyż na odwiedzających czekają takie miejsce warte zobaczenia jak: Krimmler Wasserfälle, Park Narodowy Hohe Tauern, zespół grot lodowych Eisriesenwelt.
Krainą lodu, lodowców i jezior jest Karyntia. To właśnie na jej terenie wznosi się najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner. Gdy chcemy aktywnie spędzić czas to warto zdecydować się na pobyt w tych stronach, bo jest to raj dla miłośników sportów zimowych i wodnych.
Tyrol określano średniowiecznym mianem „Górska Kraina” i nazwa ta najlepiej oddaje tamtejszy krajobraz: wysokie góry, malownicze doliny, wąwozy, szczyty. Wypoczynek w Tyrolu z pewnością będzie udany. Atrakcją regionu jest m.in. stolica - Innsbruck z budowlami pamiętającymi jeszcze świetność rodu Habsburgów: pałacem Hofburg, kościołem Hofkirche i zespołem pałacowym Ambras.
Najmniejszym krajem związkowym Austrii jest Vorarlberg, gdzie możemy podziwiać Wysokie Alpy oraz Jezioro Bodeńskie. Vorarlberg sąsiaduje z państwami: Niemcami i Szwajcarią, Lichtensteinem.