Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Austrii

Do poruszania się austriackimi drogami upoważnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają prawo jazdy. Kategoria B upoważnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 tony (wliczając przyczepę do 350 kg). Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Należy posiadać także dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie OC.

W Austrii zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla wszystkich pasażerów – z przodu, jak i z tyłu, o ile zostały tam zainstalowane. W pojeździe należy posiadać dodatkowe wyposażenie w postaci apteczki i trójkąta ostrzegawczego, zalecana jest także kamizelka odblaskowa. Z telefonu komórkowego można korzystać wyłącznie poprzez zestaw głośnomówiący.

Przewożenie dzieci do 14 lat i 150 cm wzrostu musi odbywać się w specjalnym foteliku lub z dopasowanymi do ich wzrostu pasami bezpieczeństwa (dotyczy także przedniego siedzenia). Dzieci powyżej 14 lat i 150 cm wzrostu mogą podróżować z zapiętymi pasami zainstalowanymi fabrycznie w samochodzie. Z kolei stosowanie świateł mijania obowiązkowe jest w nocy, a za dnia, jedynie w sytuacji ograniczonej widoczności.

Na austriackich drogach obowiązują następujące ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym – do 50 km/h, na autostradach – do 130 km/h (lub 100 km/h, jeśli tak wskazują tablice informacyjne lub 110 km/h w godzinach 22.00-5.00 na autostradach A10, A13, A14), na pozostałych – do 100 km/h, o ile znaki nie mówią inaczej.

Za jazdę pod wpływem alkoholu kierowcy grozi zatrzymanie prawa jazdy i nawet do 25 000 zł mandatu, za przekroczenie prędkości – do 9000 zł, a za wykroczenia takie jak brak zapiętych pasów bezpieczeństwa czy rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego – do 300 zł.

Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy to 0,5 promila. Istnieje obowiązek zgłaszania każdej kolizji i wypadku drogowego, w których ktokolwiek i w jakikolwiek sposób ucierpiał. Nawet w przypadku niegroźnych zadrapań należy o tym pamiętać. W przeciwnym wypadku grozi za to mandat.

Popularne miasta: