Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Austria - pogoda i klimat

 
Austria jest położona w strefie klimatu umiarkowanego, jednak występują różnice klimatyczne spowodowane położeniem i rzeźbą terenu. Lata są upalne i słoneczne, a zimy mroźne i suche. Na wschodzie Austrii przeważa wpływ kontynentalny oznacza to, iż lata są gorące, a zimy umiarkowanie zimne z niewielkimi opadami deszczu. Średnie temperatury latem sięgają niemal 30°C, zimą natomiast -18°C.
 
Ciekawym zjawiskiem jest występowanie fenu, ciepłego i suchego wiatru, który potrafi w wyniku przesuwania się na północ  podnieść temperaturę nawet o 20°C w krótkim czasie. Zjawisko to może negatywnie wpłynąć na meteopatów, którzy będą odczuwać zmiany pogody. 
 
W Alpach występują bardzo duże opady deszczu. Lato jest zazwyczaj krótkie, a zima długa. Na zachodzie kraju jest klimat atlantycki, na południowym zachodzie natomiast – kontynentalny.
 
Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy to temperatura może się wahać od -1°C w dolinie Dunaju do -20°C w górach. Latem termometry wskazują od 20 do 30°C. Najcieplej jest w czerwcu, lipcu i sierpniu, wtedy też średnia temperatura powietrza wynosi ok. 23-25ºC.
 
Popularne miasta: