Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Austria - zabytki, atrakcje

Zabytki 
Mówiąc o zabytkach i ciekawych miejscach w Austrii z pewnością trzeba wspomnieć o stolicy kraju – Wiedniu, gdzie znajduje się m.in. letnia rezydencja Habsburgów – Schonbrunn, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pałac ten nazywany wiedeńskim Wersalem jest jednym z najpiękniejszych barokowych pałacy Europy. Ciekawostką jest, iż w Sali Lustrzanej pałacu koncertował sześcioletni Mozart. Schonbrunn jest otoczony parkiem w stylu francuskim.
Drugim budynkiem należącym do dynastii Habsburgów jest monumentalna cesarska rezydencja Hofburg.
 
W Wiedniu można podążać śladami Straussa, Mozarta, Haydna i Beethovena, odwiedzając operę, filharmonię czy interaktywne muzeum Dom Muzyki.  Historyczne centrum Wiednia także zostało wpisane na listę UNESCO.
 
Miłośnicy muzyki klasyczne koniecznie muszą przyjechać do rodzinnego miasta Wolfganga Amadeusza Mozarta, czyli Salzburga. W swoim rodzinnym mieście muzyk jest wszechobecny. Miejscem kultowym jest dom, w którym przyszedł na świat Mozart - przy Getreidegasse. Ulica ta jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych ulic starówki, do tej pory możemy zobaczyć na niej szyldy dawnych cechów. Przy Marktplatz stoi późniejszy dom rodziny Mozartów (wstęp 6 euro), jest to miejsce o tyle ważne, iż to właśnie tu artysta komponował swoje młodzieńcze utwory. Warto przyjechać do Salzburga latem, gdyż właśnie wtedy odbywa się letni festiwal muzyki klasycznej.
 
W tle panoramy 150-tysięcznego miasta wyróżnia się potężny zamek warowny Hochenzalzburg - jego początki sięgają XI w. Dominującym stylem architektonicznym jest barok. W tym stylu zbudowano katedrę, rezydencję salzburskich książąt arcybiskupów i letni pałac Mirabell z pięknym ogrodem.
 
Miastami, które także warto zobaczyć to: Graz z zabytkową starówką wpisaną na listę UNESCO oraz malowniczo położone Wachau. Turyści bardzo chętnie odwiedzają Linz oraz Innsbruck, gdzie nie brakuje zabytkowych budowli.
 
Atrakcje
Jeśli nie mamy lęku przestrzeni to warto zdecydować się na wycieczkę niecodziennym pociągiem. Mowa o kolei Semmering. Jest to 41-kilometrowa alpejska linia kolejowa, zbudowana w latach 1848-54. Niezwykle widokowy odcinek trasy Wiedeń - Triest liczy 15 tuneli od 14 do 1400 m długości, wydrążonych w skałach i 16 wiaduktów nad przełęczami o łącznej długości 276 m. Taki przejazd z pewnością będzie dla nas wielkim przeżyciem, a zapierające dech w piersiach widoki na długo pozostaną w naszej pamięci. Fantastyczne panoramy można podziwiać podróżując pociągiem z Gloggnitz w Dolnej Austrii do Mürzzuschlag w Styrii (bilet kosztuje 8,30 euro, należy pamiętać o rezerwacji miejsc).
 
W Austrii sezon narciarski trwa cały rok. Regionami, gdzie śnieg utrzymuje się nawet latem są: Stubaital, Glungezer, Axamer Lizum i Mutterer Alm, również w Alpach Oetztalskich wieczne lodowce umożliwiają zjazdy przez cały rok. Jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki na nartach nie musimy się obawiać, bo w Alpach trasy są bardzo zróżnicowane pod względem trudności. Można spotkać zarówno profesjonalne trasy zjazdowe, jak i rodzinne czy ośle łączki.
 
Miłym odprężeniem po całym dniu zwiedzania lub jazdy na nartach będzie rejs, wycieczka statkiem po Dunaju. Z pokładu statku można zobaczyć Wiedeń o każdej porze – nawet w romantycznym blasku księżyca. 
 
Popularne miasta: