Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia austriacka

W kuchni austriackiej najlepiej widać wpływ historii i niejednolity charakter kraju, który jest wynikiem wielonarodowościowej przeszłości dawnych Austro-Węgier. Kuchnia ta łączy w sobie wpływy niemieckie, włoskie, francuskie, czeskie i węgierskie tworząc nową, niepowtarzalną jakość.
 
Na całym świecie Austriacy słyną z ciast, takich jak strudel – jest to rodzaj ciasta makaronowego z nadzieniem na przykład jabłkowym, zawijanego w rulon i pieczonego. Wizytówką kraju jest powszechnie znany tort Sachera. Jego nazwa wywodzi się od pomysłodawcy, kucharza księcia Metternicha, który w 1832 stworzył wyśmienity, nowy deser, czyli tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową. Po dziś dzień ów deser przez wielu jest określany mianem „króla deserów”. Przepis na tort Sachera jest najpilniej strzeżoną tajemnicą. Franz Sacher wymyślił także sztukę mięsa w sosie szczypiorkowym.
Bardzo smaczne są również kipfle (rodzaj pączków) oraz austriackie słodycze.
 
Związek z Austrią mogą sugerować nazwy pewnych potraw, np. sznycel wiedeński, czyli kawałek cielęciny panierowanej w bułce tartej, usmażony na maśle i podany z plasterkiem cytryny, a także z sałatką ziemniaczaną. Czasem słyszymy o „Sznyclu po wiedeńsku", który jest robiony z wieprzowiny. Nazwa "wiedeński" jest zastrzeżona i prowadzi niejednokrotnie do zatargów, a nawet kar. Głównym powodem jest zawsze produkt, z którego sznycel został wykonany. Oryginalny produkt będzie zawsze z cielęciny, natomiast tańszy, nieprawdziwy odpowiednik będzie zrobiony z wieprzowiny. Gdy zamawiamy w restauracji taki kolet warto zwrócić uwagę na nazwy, bo „Wienerschnitzel” to oryginalna nazwa, natomiast wieprzowy musi nosić przypisek „Art”(„Schnitzel Wiener Art”). Stosowanie nazwy tego mięsa jest sprawdzane przez organ kontroli - Aufsichtsbehörde.
 
Daniem typowo austriackim jest Salzburger nockerl. Jest to suflet, przyrządzany z białek. Należy także pamiętać o innych daniach austriackich,  np. karynckie „Kasnudeln”(pierogi nadziewane twarożkiem i miętą), vorarlberskie „Käsknöpfle” (lane kluski zapiekane z ostrym, górskim serem) czy też styryjski „Wurzelfleisch”(mięso wieprzowe duszone w warzywach).
 
W kuchni austriackiej dominują potrawy mięsne. Typowe dania mięsne to na przykład Schweinebraten - pieczona wołowina z knedlami, Tafelsplitz - gotowana wołowina z chrzanem, sosem i smażonymi ziemniakami jest prosta i prowincjonalna. 
 
Osoby lubiące słodkości z pewnością skuszą się na Marillenknoedl, czyli knedle z morelami albo Milchramstrudel - ciasto podawane z sosem waniliowym. Smacznym pomysłem zarówno na obiad, jaki i na deser jest Kaiserschmarn, czyli delikatne racuszki z ubitych białek. 
 
Austriacy bardzo lubią pić piwa. Najpopularniejsze marki piwa w Austrii to Ottakringer i Gösser. Warto skosztować także, choć są one trudniej dostępne, piwa z salzburskiego browaru Stiegl, zwłaszcza pszeniczne Paracelsus Zwickl, a także pszeniczne Edelweiss z browaru w Linzu. Tradycyjne austriackie piwa to również lekki Kaiser (Wieselburg), orzeźwiający Zipfer (Zipf), Murauer (Murau) i Trumer (Salzburg).
 
Nie spodziewalibyśmy się, ale w samym Wiedniu znajdują się winnice produkująe znakomite wina. Winnice rozciągają  się na 700 hektarach bogatych wapiennych gleb. Powstaje tu 2 miliony litrów wina rocznie. Wystarczy wspomnieć o dojrzałym Rieslingu, białym lekkim winie Grüner Veltliner, młodym Junger Wiener, czerwonym i lekko owocowym Blauer Zweigelt, Blaufrankisch, no i oczywiście sztandarowym winiarskim specjale regionalnym – Wiener Gemischte Satz, mieszance składającej się z 20 różnych odmian winorośli rosnących razem już w winnicy, a następnie razem tłoczonych. 
 
Popularne miasta: