Podstawowe informacje
Austria leży w południowej części Europy Środkowej. Państwo to nie ma dostępnu do morza, a dwie trzecie powierzchni (liczącą 83 858 km2) zajmują Alpy. Stolicą kraju jest Wiedeń, który jest także największym miastem w Austrii. Austrię zamieszkuje 8 348 233 mieszkańców, graniczy ona z: Szwajcarią, Lichtensteinem, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Włochami, Niemcami i Czechami.
Państwo to jest federacją dziewięciu krajów związkowych (landów): Górna Austria, Dolna Austria, Styria, Karyntia, Tyrol, Kraj Salzburski, Burgenland, Vorarlberg. Wiedeń także jest osobnym landem. Mają one swoje konstytucje, rząd i sejm.
Największe miasta
Stolica kraju Wiedeń jako jedyne miasto liczył ponad milion mieszkańców; 4 miasta mają 100-500 tys. ludności (są to: Graz, Linz, Salzburg, Innsbruck), 4 miasta liczą do 50 do 100 tys. mieszkańców (Klagenfurt, Villach, Wels, St. Poelten, Dornibirn), 8 miast z ludnością 25-50 tys., 56 miast ma 10-25 tys. mieszkańców oraz reszta miast liczy poniżej 10 tys. mieszkańców.
Historia
Austria to kraj o bogatej, wielowiekowej historii. Powstanie państwa jest związane z plemionami Celtów, którzy zasiedlali te tereny do 15 wieku przed naszą erą. Zostali oni podbici przez Rzymian, wpływ Imperium na tych terenach nie był znaczący, dlatego Austria stała się częścią państwa Karola Wielkiego jako Marchia Wschodnia (ostmark). Istotnym rodem w historii, nie tylko Austrii, ale dla całej Europy, w tym także Polski byli Habsburgowie, którzy na austriackim tronie zasiedli dopiero w 1276 roku wybierając właśnie to miejsce na centrum swojego Imperium, zdobywając wpływy kolejno we Francji, Niderlandach i Hiszpanii.
W XVI wieku została wydzielona część austriacka przez Karola V. Od XVII wieku rozpoczęła się walka o wpływy i dominację w Europie, Austria brała udział także w rozbiorach Polski. W 1804 Austria stała się Cesarstwem Austriackim. Podczas panowania Franciszka Józefa w XIX wieku powstał sojusz z Węgrami i utworzono Austro-Węgry. W 1914 roku wybuchła pierwsza wojna światowa, Austria poparła Niemcy. Niestety Austro-Węgry przegrały wojnę, a Imperium rozpadło się na szereg państw narodowych, tym samym Austria przekształciła się w republikę. Kolejna zmiana granic miała miejsce w 1938 roku kiedy to doszło do Anschlussu. Austria stała się częścią III Rzeszy.
Zabytki, atrakcje
Austria to idealne miejsce dla miłośników górskich wspinaczek i jazdy na nartach. Jednakże oprócz doskonale przygotowanych stoków narciarskich turyści przyjeżdżają by zobaczyć piękne zabytkowe miasta. Najczęściej odwiedzana jest stolica – Wiedeń, gdzie życie toczy się w takt walca Straussa oraz Graz, Salzburg i Innsbruck.
W Wiedniu warto obejrzeć katedrę św. Stefana i barokowe pałace – Hofburg, Schönbrunn, Belweder, pochodzący z XIX wieku Kościół Wotywny, Ratusz, gmach Austriackiego Parlamentu, Wiedeńską Operę oraz Muzeum Historii Naturalnej i Historii Sztuk Pięknych.
Przyjeżdżając do Salzburga należy zwiedzić twierdzę, zamek Mirabell,wejść na chwilkę do katedry oraz do domu Mozarta, gdzie można zobaczyć ekspozycję pamiątek rodzinnych i przedmiotów związanych z życiem Mozartów oraz dziejami domu.
W Austrii miłość do muzyki klasycznej jest obecna na każdym kroku. Po dziś dzień organizowane są coroczne festiwale i imprezy muzyczne jak Wiener Festwochen, festiwal w Salzburgu czy największy na świecie festiwal Schuberta w Schwarzenburgu.
Austria zachwyca turystów zabytkowymi budowlami, okazałymi barokowymi rezydencjami pałacowymi, w wielu miastach znajdują się renesansowe zamki i średniowieczne twierdze. Niejedno miasto jest malowniczo usytuwowane wśród zielonych wzgórz i wysokich gór.