Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Turcji

Informacje ogólne i położenie

Turcja to państwo w Azji i częściowo w Europie (tylko 3 procent powierzchni). Od północy otoczone przez Morze Czarne, od zachodu – Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa – Morze Śródziemne. Graniczy z Armenią, Azerbejdżanem, Bułgarią, Grecją, Gruzją, Iranem, Irakiem i Syrią.

Państwo zamieszkiwane jest prze niemal 75 milionów ludzi, z których zdecydowana większość to wyznawcy islamu. Językiem urzędowym jest turecki, a walutą – lira turecka. Największe miasta Turcji: Stambuł (11 milionów mieszkańców), Ankara (3,8 mln), Izmir (3,2 mln), Bursa (1,5 mln) i Adana (1,4 mln).

Podróż samochodem

Przykładowa trasa Warszawa-Stambuł to ponad 2 tysiące kilometrów i ok. 1 doba nieustannej jazdy. Przy średnim spalaniu 7 litrów paliwa na 100 km podróż w jedną stronę powinna kosztować do 900 zł.

Najkrótsza trasa do Stambułu prowadzi przez Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię. Podróż rozpoczyna się od podróży drogą krajową nr 7 i drogą ekspresową S7 do Radomia, kolejno do Kielc, Buska-Zdroju, Brzeska i Nowego Sącza. W Muszynce przekracza się granicę ze Słowacją. Należy jechać w kierunku Bardejowa, dalej przez Preszów, do Koszyc i kontynuować jazdę trasą europejską E71 do Miszkolca, gdzie wjeżdża się na terytorium Węgier.

Na Węgrzech kierować się na Budapeszt. Na przedmieściach stolicy zjazd na Kecskemet i dalej na południe trasą europejską E75 do Serbii. Konieczny jest przejazd przez Nowy Sad, Belgrad i Nisz. Dalej w kierunku wschodnim do granicy z Bułgarią. Podróż należy kontynuować przez Sofię i dalej trasą europejską E80 w kierunku na Płowdiw, aż do granicy z Turcją. Pierwszym dużym miastem w europejskiej części kraju jest Edirne, dalej autostradą O-3 do Stambułu.

W przypadku podróży do Ankary należy doliczyć kolejne 450 km wewnątrz Turcji.

Podróż pociągiem

Wbrew pozorom, do Turcji można w dość dogodny sposób dotrzeć także koleją. Z Krakowa kursuje pociąg „Cracovia” do Bukaresztu w Rumunii. Bilet na tę trasę kosztuje 400-500 zł, a podróż trwa ok. jednej doby. Stamtąd odjeżdżają bezpośrednie pociągi do Stambułu – bilet za równowartość 150-200 zł i 17-19 godzin jazdy.

Podróż autobusem

Pojedynczy przewoźnicy autokarowi oferują połączenia ze Stambułem. Kursy odbywają się z Krakowa i Warszawy. Podróż trwa ok. 32 godzin, a bilet kosztuje 500-700 zł w jedną stronę.

Podróż samolotem

Zdecydowanie najbardziej dogodnym środkiem transportu na tej trasie będzie samolot. Z Warszawy do Stambułu kursują bezpośrednie loty oferowane przez LOT. Bilet w jedną stronę to wydatek 500-700 zł. Bezpośredni lot możliwy jest także z Turkish Airlines – koszt podróży to jednak do 2 tysięcy zotych.

Możliwe są również loty z przesiadkami. Przelot na trasie Warszawa-Stambuł oferują m.in. Alitalia (przesiadka w Rzymie, 500-700 zł) czy Lufthansa (przesiadka w Monachium lub Frankfurcie, 1000-1200 zł).

Atrakcje turystyczne

Punktem obowiązkowym wycieczki do Turcji jest Stambuł. Znajduje się tam wiele ważnych obiektów, w tym Hagia Sofia – Kościół Mądrości Bożej z VI wieku, imponujący Błętkitny Meczet czy pałac Topkapi – dawna siedziba sułtanów.

Warto zobaczyć również stanowisko archeologiczne Troi, znanej z „Iliady” Homera, pozostałości po mieście Pergamon czy zabytki starożytnego Efezu. Na uwagę zasługuje także malownicza wyspa Bozca.

Turcja zachwyca nie tylko wspaniałymi przykładami architektury czy zabytkami, ale także bogatą kulturą, egzotyczną dla nas sztuką oraz kuchnią.

Wyznaczanie trasy