Turcja - kultura i religia
Turcja jest państwem na styku Europy i Azji, a zatem kultura tego kraju to kultura pogranicza. Turystów przybywających tu z Europy uderza fascynująca miejscowa egzotyka, z kolei mieszkańcom tradycyjnych państw arabskich Turcja jawi się jako bardzo liberalna i prozachodnia część świata. Kultura tego państwa jest mocno sprzężona z dominującą religią – islamem. Muzułmanie stanowią w Turcji 99% społeczeństwa. Centralne miejsce zajmują tu zatem muzułmańskie święta.
Najważniejszym czasem świętym jest ramadan, czyli miesiąc postu - okres, kiedy wyznawcy islamu nie spożywają pokarmów i napojów od świtu do zmierzchu. Zakaz ten nie obowiązuje jedynie kobiet w ciąży, osób chorych i dzieci do 10 roku życia. Warto zatem pamiętać, że odwiedzając Turcję w okresie ramadanu, możemy napotkać pewne trudności. Restauracje w dzień mogą sprawiać wrażenie zamkniętych, choć w rzeczywistości przyjmują gości (chodzi o to, by nie drażnić osób poszczących). Ponadto urzędy i banki zwykle są czynne krócej niż zwykle. Ramadan kończy Święto Cukru, bardzo radosny dzień, kiedy dzieciom wręcza się słodycze i drobne prezenty. Oczywiście Turcy, jak wszyscy muzułmanie, modlą się pięć razy dziennie oraz muszą przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki.
Ubiór kobiet w Turcji jest zróżnicowany – od najbardziej tradycyjnych strojów z zakrytą twarzą i chustą po całkiem europejskie kreacje. Kobiety mają tu również dużą swobodę na tle innych państw muzułmańskich – posiadają prawo do kształcenia się, pracy zarobkowej, a także prawa wyborcze.
Turcy są niezwykle gościnni i otwarci na turystów. Bardzo chętnie zapraszają przyjezdnych do swoich domów na posiłek lub herbatę. Szczególną stroną tureckiej obyczajowości jest stosunek do handlu. Podczas kupowania na bazarach powinno się targować o cenę, aby w ten sposób okazać szacunek sprzedawcy. Ważne jednak, żeby pamiętać, iż nie wypada targować się o bardzo tani asortyment.