Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Turcja – zabytki i atrakcje

Zabytki

Najcenniejsze zabytki tureckie znajdują się w Stambule, mieście zamieszkiwanym przez blisko 13 milionów ludzi. Ta wielka metropolia była niegdyś stolicą Cesarstwa Bizantyjskiego i do dziś stanowi niesamowite połączenie świata Wschodu i Zachodu. W dzielnicy Sultanahmed mieści się symbol Stambułu: Hagia Sophia, najwspanialsza katedra Bizancjum, a następnie meczet, dziś monumentalne muzeum. Drugą budowlą o podobnym znaczeniu jest Błękitny Meczet – siedemnastowieczna świątynia, arcydzieło islamskiej architektury. W Stambule można oczywiście podziwiać setki kościołów, meczetów i pałaców sułtańskich (np. Pałac Topkapi).

Kolejną zabytkową przestrzenią w Turcji jest starożytne miasto Efez w Regionie Egejskim. Była to jedna z kolebek chrześcijaństwa, funkcję biskupa Efezu pełnił święty Jan Ewangelista. Można tu podziwiać liczne obiekty z czasów antycznych, jak np. Odeon, świątynię Domicjana, teatr, fontanny, łuki triumfalne.

Na górze Nemrut (szczyt pasma Antytauru) mieści się okazała kolekcja posągów religijnych z I wieku. Ruiny starożytnego Pergamonu możemy natomiast podziwiać nad miastem Bergama. W Kapadocji uwagę turystów przyciągają z kolei liczne monastery i bizantyjskie kościoły.

Atrakcje turystyczne
Oprócz całej gamy wspaniałych zabytków Turcja ma również do zaoferowania szereg innych atrakcji turystycznych. Zalicza się do nich przede wszystkim wypoczynek na cudownej Tureckiej Riwierze nad Morzem Śródziemnym. To tutaj ściągają miłośnicy słońca, plażowania, sportów wodnych i nocnych rozrywek.

Jedną z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Turcji są Góry Kackar z iście alpejskim, polodowcowym krajobrazem. We wschodniej części kraju zachwyca z kolei największe w państwie jezioro Van. Ciekawostką jest jego zasadowy odczyn, który umożliwia pranie bez używania żadnych detergentów.

Ciekawe miejsca
Niemal standardowym punktem podróży do Turcji jest zwykle Kapadocja, gdzie można zobaczyć niesamowite twory powstałe na skutek skamienienia popiołu wulkanicznego. Na liście obowiązkowych atrakcji znajdują się również białe wapienne tarasy Pamukkale, wpisane na listę UNESCO.

Przy okazji wycieczki do Turcji warto odwiedzić także miasta, w których znajdziemy typowo osmańską zabudowę, jak np. Safranbol czy Edirne. Podczas zwiedzania tego kraju nie sposób pominąć słynnej góry Ararat, gdzie mają się znajdować szczątki biblijnej arki Noego oraz ruin słynnej Troi, miasta uwiecznionego przez Homera w Iliadzie.

Popularne miasta: