Turcja – regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
Turcja pod względem administracyjnym składa się z 81 prowincji, które z kolei dzielą się na mniejsze podprowincje. Nazwy prowincji w większości wyznaczają ich miejskie stolice.
Regiony turystyczne
Turcja posiada kilka głównych regionów koncentracji ruchu turystycznego, są to: Region Stambulski, Egejski, Śródziemnomorski oraz Region Centralny. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast regiony Północny i Armeńsko-kurdyjski.
Centrum Regionu Stambulskiego jest oczywiście Stambuł, jedno z najludniejszych miast na świecie. Metropolię przecinają malownicze pasma akwenów: Cieśnina Bosforska i zatoka Złoty Róg. Miasto posiada cenne zabytki, z których najważniejsze mieszczą się w dzielnicy Sultanahmed, czyli Hagia Sophia i Błękitny Meczet.
Serce Regionu Egejskiego to Efez, w którym znajdziemy jedne z najcenniejszych zabytków starożytnego świata: Artemizjon (zaliczany do siedmiu cudów świata), Bibliotekę Celeusa, teatr czy antyczne świątynie. Ponadto w tej części Turcji mieszczą się unikatowe wapienne tarasy – Pamukkale.
Region Śródziemnomorski może się z kolei pochwalić wspaniałą Riwierą Turecką. Oprócz malowniczych plaż znajdziemy tu również obiekty historyczne, jak Grota świętego Pawła, najstarszy chrześcijański kościół. Śródziemnomorska część Turcji jest najchętniej odwiedzanym przez turystów rejonem tego kraju.
Region Centralny to obszar Wyżyny Anatolijskiej. Obejmuje on stolicę Turcji, Ankarę, a także Kapadocję i Konyę. W rejonie tym znajduje się również słynna góra Nemrut, jeden z najwyższych szczytów pasma Antytauru. Mieszczą się na niej zabytkowe posągi religijne pochodzące z I wieku.