Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Turcji

Podstawowe informacje
Turcja jest krajem położonym na granicy dwóch kontynentów: Europy i Azji. Państwo posiada dostęp do trzech mórz, od północy ogranicza je Morze Czarne, od południa Morze Śródziemne, a od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara. Państwo graniczy z siedmioma krajami: Armenią, Azerbejdżanem, Bułgarią, Gruzją, Iranem, Irakiem i Syrią.

Ukształtowanie powierzchni Turcji jest w większości wyżynno-górzyste, najwyższym szczytem jest góra Ararat o wysokości 5122 m n.p.m zlokalizowana w obszarze Wyżyny Armeńskiej. Na północy kraju znajdują się Góry Pontyjskie, a na zachodzie rozciągają się tereny Niziny Trackiej.

Ludność
Turcja jest krajem o znacznym zaludnieniu, całkowita liczba populacji wynosi ponad 76 milionów ludzi. 85% mieszkańców stanowią Turcy, 18% to Kurdowie, a 2% Arabowie.

Największe miasta
Stolicą Turcji jest Ankara, miasto o populacji przekraczającej 4 miliony mieszkańców. Największa metropolia kraju to jednak Stambuł, zamieszkiwany przez ponad 13 milionów ludzi. Ponad milionową popuację posiadają również miasta Izmir (blisko 3 miliony ludzi), Bursa, Adana, Gaziantep i Konya. Ponad 800 tysięcy ludzi zamieszkuje również Antalya, Diyarbakir, Mersin oraz Kayseri.

Transport
Najdogodniejszym środkiem podróżowania po Turcji są autokary (np. Sec lub Metro) i dolmusze (minibusy). Sieć połączeń jest dobrze rozbudowana, a transport odbywa się w komfortowych warunkach. W dużych miastach funkcjonuje również metro.

Wygodny w zwiedzaniu Turcji jest także samochód. Kraj ten posiada bardzo dobrą infransturkturę drogową. Auta można wypożyczyć w większych miastach, trzeba mieć jednak na uwadze dość gorący temperament tureckich kierowców.

Jeśli chodzi o pociągi, niestety w Turcji nie ma dobrze rozwiniętej sieci kolejowej, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju. Główną trasą jest połączenie Ankara – Stambuł. Kursują na niej również szybkie pociągi.

W Turcji funkcjonuje transport wodny obejmujący promy i łodzie, głównie w obrębie Stambułu oraz na greckie wyspy.

Państwo posiada świetnie rozbudowaną infrasturkturę lotniczą. Warto zatem podróżować do tego kraju samolotem, a także poruszać się po nim właśnie drogą powietrzną. Największe lotniska znajdują się oczywiście w Stambule i w Ankarze. To pierwsze rocznie obsługuje ponad 20 linionów pasażerów.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Turcji najłatwiej dotrzeć drogą lotniczą. Loty organizowane są z większości polskich miast, a obsługują je linie Turkish Airlines, LOT czy Travel Service Polska. Wytrwali mogą również zdecydować się na jazdę własnym samochodem, główne trasy prowadzą przez Serbię lub Rumunię.

Turystyka
Turcja to kraj niezwykle atrakcyjny turystycznie. Oferuje bowiem zarówno niezwykłe walory przyrodnicze: piękne plaże, malownicze góry i inne egzotyczne krajobrazy, jak i wspaniałe wielowiekowe zabytki. Centrum koncentracji turystyki stanowi Stambuł, niegdyś stolica Bizancjum. To tu mieści się słynna Hagia Sophia. Ponadto warto zobaczyć wspaniałą Riwierę Turecką i cieszącą się ogromną popularnością Kapadocję. W Pamukkale znajdziemy niesamowite białe formacje wapienne, na Górze Nemrut skalne grobowce, w Efezie zaś cenne starożytne zabytki.

Popularne miasta: