Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Turcję

Podróż samochodem

Do poruszania się tureckimi drogami nie jest konieczne międzynarodowe prawo jazdy. Przyjazd własnym samochodem nie wymaga dokumentów celnych, jeśli czas pobytu w Turcji będzie krótszy,   niż 3 miesiące. Wynajem samochodu to wydatek średnio 25-40 euro za dobę. W Turcji paliwo jest drogie – 4,5-4,8 TRY za litr benzyny.

Największe miasta połączone są siecią autostrad. Za przejazd większością z nich obowiązuje opłata. Najdłuższe trasy to koszt do 15 TRY. W pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych płatne jest również parkowanie – średnio 3-6 TRY. Tureccy kierowcy często traktują przepisy drogowe dość swobodnie, więc należy zachować ostrożność.

Podróż autobusem

Po Turcji warto podróżować autobusem. W tym przypadku to bardzo komfortowy środek transportu, a na dodatek dostępny w przystępnych cenach. Sprawdza się przede wszystkim na długich trasach. Sieć połączeń jest bardzo bogata, a kursy częste. W większości miast znajduje się dworzec autobusowy.

W kraju działa kilku przewoźników, a wśród nich m.in. firmy Sec czy Metro. Na najdłuższych trasach bilet kosztuje 40-70 TRY, na krótszych (250-350 kilometrów) – 15-25 TRY. Średnio za 100 km trasy płaci się 7-9 TRY. Takie stawki obowiązują także w przypadku połączeń lokalnych. Bilety zakupić można w kasach dworcowych, przez internet lub u kierowców.

Podróż pociągiem

Transport kolejowy nie jest raczej polecany turystom. Przede wszystkim ze względu na małą sieć połączeń i wyjątkowo małe prędkości. Wyjątkiem jest tylko szybkie połączenie kolejowe między Ankarą a Eskisehir. Bilety są tanie – zazwyczaj niższe od tych obowiązujących w transporcie autobusowym. Podróż pociągiem można potraktować raczej jako atrakcję turystyczną i sposób na lepsze poznanie Turków.

Podróż samolotem

Największy międzynarodowy port lotniczy to Stambuł-Ataturk. Rocznie korzysta z niego ok. 35 milionów pasażerów. Obsługuje także połączenia z Polską – LOT i Turkish Airlines do Warszawy.

Podróżowanie samolotem wewnątrz kraju to atrakcyjna alternatywa dla pociągów i autobusów. Lokalne linie lotnicze, takie jak Atlasjet, Sun Express czy Onur Air, oferują często bilety w promocyjnych cenach. Między miastami (nawet najbardziej oddalonymi) podróżować można za kilkadziesiąt lir. Zazwyczaj realizowane są przez Stambuł.

Inne środki transportu

W miastach transport zapewniają autobusy. Metro istnieje wyłącznie w Stambule i Ankarze. Poruszanie się rowerem po dużych ośrodkach miejskich nie jest zalecane – jazda po zatłoczonych ulicach może być niebezpieczna.

Podróżowanie autostopem jest możliwe w większości regionów. Niektórzy kierowcy oczekują zapłaty za transport, ale na pewno nie jest to reguła. Większość chętnie przyjmuje do samochodu turystów, nawet jeśli sami nie znają języków obcych.

W miastach i na ich obrzeżach popularne są dolmusze, czyli minibusy kursujące na trasach do maksymalnie kilkudziesięciu kilometrów. Przejazd przez miasto to koszt 1-2 TRY, a w dalsze zakątki regionu – 5-7 TRY.

Popularne miasta: