Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Turcji

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TRY). Jej średni kurs to przedział 1,6-1,8 zł. Ceny z polskiej perspektywy są zazwyczaj bardzo atrakcyjne, więc wypoczynek w tym kraju nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami.

Ceny podstawowych produktów prezentują się następująco: bochenek chleba – 0,7-0,9 TRY, butelka wody mineralnej – 1,5 TRY, paczka makaronu – 0,8-1 TRY, tabliczka czekolady – 3 TRY, butelka piwa – 3-2,5 TRY, mydło – 1 TRY, szampon – 4-5 TRY, paczka papierosów 6-7 TRY.

Drogie nie musi być także wyżywienie w lokalach gastronomicznych. Za tradycyjny kebab trzeba zapłacić 2-2,5 TRY, jedno z popularnych dań kuchni tureckiej – 3-4 TRY, posiłek w barze – 6-8 TRY, a obiad w restauracji – 10-15 TRY.

Do dyspozycji turystów są prywatne kwatery oraz hotele. Warto postawić na drugi wariant, ponieważ i tak nie będzie to bardzo duży wydatek. W hotelu najniższej klasy doba pobytu to koszt 8-10 TRY, a w lepszym (nowoczesne wyposażenie i wszelkie wygody) – 20-25 TRY. W przypadku wynajmu pokoju przez biuro turystyczne, ceny mogą być znacznie wyższe.

Bilet komunikacji miejskiej kosztuje średnio 2 TRY, a autobus na dalekiej trasie (kilkaset kilometrów) – 40-50 TRY. Stawka za 100 km jazdy to zazwyczaj 10-15 TRY. Za przejazd lokalnym minibusem płaci się 4-6 TRY. Wynajem samochodu to już większy wydatek i obowiązują ceny znane z naszej części Europy – średnio 25-40 euro za dobę. W Turcji drogie jest paliwo – 4,5-4,8 TRY za litr benzyny. Parkowanie przy atrakcjach turystycznych kosztuje zazwyczaj 3-6 TRY.

Zwiedzając Turcję trzeba liczyć się także z wydatkami na bilety wstępów do najpopularniejszych obiektów. Średnia cena to 10-20 TRY od osoby.

Popularne miasta: