Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia turecka

Kuchnia turecka kojarzy się przede wszystkim z kebabem, tymczasem wśród regionalnych potraw znajdziemy wiele innych smacznych specjałów. Kulinaria Turcji charakteryzują prostota, orientalne przyprawy i bazowanie na lokalnych produktach. W kuchni tego regionu znajdziemy dużo mięsa, ciasta i warzyw.

Zupy i przystawki
W Turcji możemy skosztować wielu oryginalnych zup. Są one przygotowywane na bazie jogurtu, płatków, a także mięsa i warzyw. Szczególnie popularna jest zupa z czerwonej soczewicy, a także zupa z „płaskowyżu”. Wśród przystawek królują meze, czyli małe przekąski z sera feta i oliwy z oliwek lub owoców morza. Często serwuje się je z dodatkiem alkoholu.

Dania główne
Podstawą dań głównych jest mięso, najczęściej jagnięcina i baranina. Podaje się je np. w postaci mielonej, zawijane w liście winorośli. Popularne są również pierogi z mięsnym farszem, opcjonalnie z farszem warzywnym lub serowym (burek). Dolma, inne znane danie to mięso z ryżem zawinięte w warzywa, kofte z kolei to gotowane albo pieczone mięso. Potrawy na bazie ryżu to tak zwane pilav. W ich skład mogą również wchodzić mięso, ryby i warzywa.

Desery i napoje
Typowym tureckim deserem jest baklava – ciasto na bazie orzechów i miodu, rachatłukum (słodkie, owocowe galaretki), helva (rodzaj chałwy) czy tulumba (ciasto marynowane w słodkim syropie). Jeśli chodzi o napoje, bardzo popularne w Turcji są słodka herbata i kawa (w wersji sekerli, sade i orta). Narodowym alkoholem jest z kolei raki, czyli wódka anyżowa.

Popularne miasta: