Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Turcji

Do poruszania się samochodem tureckimi drogami uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat oraz posiadają ważne prawo jazdy. Kategoria B dotyczy pojazdów do 3,5 tony i przyczepy do 750 kilogramów. Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest konieczne.

W przypadku podróży własnym samochodem z Polski nie jest konieczne posiadanie dokumentów celnych pojazdu, jeśli nie zamierzamy pozostać tam dłużej, niż przez 3 miesiące.

Tureckie przepisy drogowe nakazują używanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów – z przodu oraz z tyłu, jeśli zostały tam fabrycznie zainstalowane. W samochodzie należy posiadać gaśnicę, apteczkę pierwszej pomocy oraz 2 trójkąty ostrzegawcze (w przypadku zatrzymania pojazdu ustawia się je z przodu i z tyłu).

Dzieci do 12 lat mogą podróżować wyłącznie na tylnych siedzeniach. Zaleca się stosowanie fotelika lub siedziska. W Turcji nie ma przepisów dotyczących opon zimowych – opady śniegu nie są tu częste, więc ich stosowanie zależy tylko od kierowcy.

Światła mijania w ciągu dnia nie są obowiązkowe. Zgodnie z przepisami korzystanie z nich konieczne jest tylko po zmierzchu.

Obowiązujące ograniczenia prędkości to 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h – poza nim oraz 120 km/h na autostradach. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie to 0,5 promila.

Największe kary przewidziane są dla kierowców pod wpływem alkoholu. Za jazdę po pijanemu grozi mandat w wysokości 600-1200 TRY. Przekroczenie prędkości to mandat 150-300 TRY, przejazd na czerwonym świetle – 150 TRY, a brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 65 TRY.

Popularne miasta: