Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Szwecji

Informacje ogólne i położenie

Szwecja to państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią. Zaliczane jest do krajów skandynawskich. Jest członkiem Unii Europejskiej. Kraj podzielony jest na 21 regionów administracyjnych oraz 290 gmin. Stolicą Szwecji jest Sztokholm.

Państwo zamieszkiwane jest przez ok. 9,5 mln ludzi. Największe miasta to Sztokholm (870 tysięcy mieszkańców), Goteborg (530 tys.), Malmo (280 tys.), Uppsala (198 tys.) i Vasteras (133 tys.). Większość obywateli to luteranie. Obowiązującą walutą jest korona szwedzka. Gospodarka oparta jest na przemyśle maszynowym, drzewnym, chemicznym, zbrojeniowym i hutnictwie.

Podróż samochodem

Aby dotrzeć z Polski do Szwecji, należy skierować się na polskie wybrzeże i skorzystać z promu. Na przykładowej trasie Warszawa-Sztokholm podróż rozpoczyna się od przejazdu drogą ekspresową S7 (częścią trasy europejskiej E77) w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego. Następnie przejazd przez Płońsk, Olsztynek, Ostródę, Elbląg, Gdańsk i Gdynię, gdzie znajduje się port. Ten fragment trasy to ok. 370 kilometrów, które pokonać można w ok. 4,5 godziny. Przy średnim spalaniu 7 litrów paliwa na 100 kilometrów, przejazd nie powinien kosztować więcej, niż 150 zł.

Połączenie promowe z Gdyni do Szwecji oferuje firma Stena Line. Podróż samochodem osobowym z czterema dorosłymi pasażerami to wydatek rzędu 800-1300 zł (bywają promocje, kiedy będzie to nawet 400 zł). W czasie 10 godzin prom dociera do Karlskrony. Stamtąd do stolicy Szwecji należy kierować się na wschód, wzdłuż wybrzeża, trasą europejską E22. Trasa z Karlskrony to ok. 600 kilometrów, które pokonać można w 7 godzin.

Inne możliwe połączenia promowe to Gdańsk-Nynashamn. Miejscowość położona jest 60 kilometrów od Sztokholmu, kursy nie są jednak tak częste. Alternatywne rozwiązanie to prom na trasie Świnoujście-Ystad (650 km od stolicy Szwecji).

Podróż samolotem

Zdecydowanie dogodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z transportu lotniczego. Na przykładowej trasie Warszawa-Sztokholm kursuje kilku przewoźników. Lot liniami lotniczymi Wizz Air trwa ok. 1,5 godziny i kosztuje 100-150 zł (bywają promocje, kiedy koszt biletu wynosi nawet 20-40 zł). Bezpośredni przelot oferuje również LOT – podróż trwa 1:45 h, ale kosztuje w granicach 1 tysiąca złotych.

Loty z przesiadkami możliwe są przy skorzystaniu z airBaltic (przesiadka w Rydze, w sumie 2,5 godziny podróży – nie licząc czasu oczekiwania między lotami, 350-400 zł), Air Berlin (przesiadka w Berlinie,  w sumie 3 godziny podróży – nie licząc czasu oczekiwania między lotami, 400-600 zł).

Samoloty lądują w porcie lotniczym Arlanda, położonym 40 kilometrów od Sztokholmu. Dystans ten pokonać można autobusem lub szybkim pociągiem Arlanda Express.

Atrakcje turystyczne

Najchętniej odwiedzanym miastem jest oczywiście stolica, czyli Sztokholm. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim położone na kilku wyspach stare miasto Gamla Stan z zabytkowymi zabudowaniami czy najwęższą uliczką w mieście – Marten Trotzigs ma tylko 90 cm szerokości. W Sztokholmie warto odwiedzić również Muzeum Morskie Vasa oraz rezydencję królewską Drottningholm na przedmieściach.

Sporo atrakcji oferuje także Goteborg, gdzie znaleźć można m.in. ogród botaniczny, malowniczą dzielnicę Haga, największy w kraju lunapark czy centrum nauki Universeum. Warto zobaczyć również park niedźwiedzi polarnych Gronklitt czy hotel lodowy w lapońskiej wiosce Jukkasjarvi.

Wyznaczanie trasy