Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szwecja - pogoda i klimat

Szwecja leży w strefie klimatu umiarkowanego. W północnej części kraju dominuje jego odmiana kontynentalna, która powoduje, że mamy tu do czynienia z długą i surową zimą oraz krótkim i chłodnym latem. Z kolei w środkowej i południowej Szwecji panuje klimat umiarkowany morski.

Pogoda
Szwecja to kraj dość chłodny, w którym możemy się spodziewać częstych opadów deszczu. Średnia temperatura stycznia na południu to 0oC, lipca zaś ok. 16oC. Na północy w lipcu temperatura osiąga natomiast średnią wartość 10oC, w styczniu ok. -14oC.

Jeśli chodzi o opady, największe notuje się w górach – 1500 mm rocznie, na południu Szwecji mieszczą się one w granicach 600 mm, na północy zaś około 400 mm (szwedzka Laponia). Warto również pamiętać, że w północnej części kraju śnieg zalega nawet do 8 miesięcy. Co więcej, na północy w zimie występuje zjawisko nocy polarnych, w lecie zaś białych nocy (od maja do lipca).
 

 
Popularne miasta: