Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szwecja - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki Szwecji
Szwecja to kraj z wielowiekową tradycją, mający bardzo wiele do zaoferowania turystom zainteresowanym jego historycznymi dziejami. Ślady przeszłości zostały zapisane we wspaniałej, zabytkowej architekturze, klimatycznych muzeach i stylowych aranżacjach przestrzeni.

Jedne z najwspanialszych szwedzkich zabytków znajdują się w Sztokholmie, gdzie można podziwiać największą w Skandynawii rezydencję królewską, czyli renesansowy Pałac Drottningholm. Ponadto warto odwiedzić przenoszące w romantyczny świat przeszłości Muzeum Okrętu „Vasa” czy Dom Rycerstwa i Szlachty w Sztokholmie (Riddarhuset).

Na zachód od Sztokholmu można zobaczyć Birkę nad jeziorem Melar, średniowieczne miasteczko wikingów. Z kolei w pobliskiej Uppsali, znajdującej się około 70 km na północ od Sztokholmu, uwagę zwraca wspaniała średniowieczna architektura, między innymi najstarszy szwedzki uniwersytet, gotycka katedra oraz liczne muzea.

Ważniejsze zabytki kultury szwedzkiej znajdują się również w południowej części kraju. Chodzi tu o romańską katedrę w Lund, renesansowy zamek w mieście Kalmar czy gotycki kościół świętego Piotra w Malmö.

Ciekawe miejsca
Jeśli chodzi o przyrodę Szwecji, z pewnością warto odwiedzić Gotlandię, czyli słynną Wyspę Wikingów. Jest to malownicza kraina rybackich wiosek. Ponadto warto zobaczyć archipelag u wybrzeży Lulea, poopalać się na plażach na wyspach Kristinehamn czy wspinać się w górach Härjedalen. Co więcej, w Dalarni znajduje się największy park niedźwiedzi w Europie, a w Jokkmokk (szwedzka Laponia) można oglądać wspaniałą zorzę polarną.

Atrakcje
Do znanych szwedzkich atrakcji należą również spacery po egzotycznych ogrodach w południowej części kraju – Sofiero w Helsingborgu i w Malmö. Na północy z kolei warto zafundować sobie wędrówkę po parkach Sarek i Abisko. Także w tej części można z bliska poobserwować unikatowe gatunki reniferów, niedźwiedzi czy rosomaków i przyjrzeć się życiu plemieniu Saamów.

Do atrakcji zalicza się również przejazd koleją Inlandsbanan czy uczestnictwo w sierpniowym tygodniu średniowiecza w Gotlandii.

Wycieczki i wczasy
Wycieczki i wczasy w Szwecji można z powodzeniem zaplanować we własnym zakresie. W pierwszej kolejności należy oczywiście rozważyć środek transportu. Do wyboru mamy drogę lotniczą, przejazd samochodem, autokarem lub rejs promem. Najtańszą, najszybszą i być może najwygodniejszą opcją jest ta pierwsza. Loty do Szwecji obsługiwane są przez linie LOT, Norwegian, Ryanair oraz Wizz Air. Cena biletu zaczyna się już od około 40 zł.

Za prom z Świnoujścia lub z Gdańska zapłacimy już więcej, ponieważ około 160 zł. Dłużej będzie również trwała podróż – od 7 do nawet 19 godzin. Autokar to z kolei wydatek rzędu 350 zł.

Jeśli chodzi o noclegi, bardzo dobrym pomysłem jest wynajęcie kwatery prywatnej. Średnia cena za tygodniowy pobyt w domku letniskowym to około 1110 zł. Do wyboru mamy jednak również hotele i schroniska. W hotelu można dostać dwuosobowy pokój od około 300 zł, zaś nocleg w hostelu w Sztokholmie kosztuje od 150 zł.

Dobrym pomysłem są również kilkudniowe wycieczki promem, na przykład za dwudniową wycieczkę do Ystad zapłacimy już od 200 zł za osobę. Z kolei czterodniową wycieczkę do Sztokholmu można wykupić za 550 zł. Już za 660 zł można natomiast zwiedzić promem Mariefred, Sigtunę, Uppsalę i Sztokholm.

Plaże
Piękne plaże znajdują się zarówno na południu, jak i na północy Szwecji. Na południu, np. w Halland zlokalizowane są plaże piaszczyste, urozmaicone plaże znajdziemy w Blekinge, ponadto zaś warto odwiedzić na przykład wybrzeże Bohuslän. Plaża zwana Riwierą Północy znajduje się natomiast w Piteå, w regionie Norrbotten.

Popularne miasta: