Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Szwecję

Podróż samochodem

Szwedzkie drogi utrzymane są w bardzo dobrym stanie technicznym. Wśród nich ok. 2000 kilometrów to autostrady. Wszystkie trasy są bezpłatne w użytkowaniu (wyjątkiem są tunele i mosty pomiędzy Szwecją a Danią i Norwegią. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Podróżowanie pomiędzy wyspami wymaga skorzystania z promu.

Wynajem najniższej klasy samochodu to wydatek 800-1600 koron za 3 dni. Litr benzyny kosztuje 14-16 koron. Tym środkiem transportu można bez przeszkód dotrzeć do wszystkich szwedzkich miast, a także do miejscowości, do których nie docierają autobusy oraz pociągi. Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Najpoważniejszym wykroczeniem jest jazda pod wpływem alkoholu za którą grożą wysokie kary (nawet 100 000 koron grzywny i kara pozbawienia wolności).

Podróż autobusem

To bardzo dogodny środek transportu, którym dotrzeć można do największych szwedzkich miast i mniejszych miejscowości. Główni przewoźnicy to Swebus, Veolia i Busslink. Za bilet na przykładowej trasie Sztokholm-Goteborg (ok. 470 km) zapłacić trzeba 380-400 koron. Średnia za przejazd 100 km autobusem to 70-80 koron.

Jednorazowy bilet na autobus miejski w Sztokholmie to wydatek 30 koron, 8-przejazdowy karnet – 180 koron, a miesięczny bilet – 700 koron.

Podróż pociągiem

Szwedzka kolej oferuje bogatą sieć połączeń, przede wszystkim między największymi miastami. Tabor jest nowoczesny, a podróż bardzo wygodna. Najwięksi przewoźnicy to SJ i DSBFirst. Warto zakupić bilet z wyprzedzeniem. Na przykładowej trasie Sztokholm-Goteborg przejazd kosztuje zwykle 400-500 koron, a przy wcześniejszym zakupie – nawet 200 koron. Pociągiem dotrzeć można również do Norwegii, Finlandii i Danii.

Inne środki transportu

Szwecja składa się z wielu wysp, więc często konieczne jest korzystanie z promów i mniejszych łodzi. Ceny zależą od dystansu oraz tego, czy przewozimy samochód. We wszystkich miastach bardzo popularnym środkiem transportu są rowery. Przy dłuższym pobycie warto zaopatrzyć się we własny.

Po Sztokholmie najwygodniej poruszać się metrem. Bilet dobowy kosztuje 200-250 koron, 3-dniowy – 550 koron. Do dyspozycji są również taksówki, jednak to najdroższa opcja. Autostop w Szwecji nie jest popularny.

Popularne miasta: