Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szwecja - kultura i religia

Szwecja to monarchia konstytucyjna. Oficjalną głową państwa jest król Karol XVI Gustaw z dynastii Bernadotte, panującej w tym kraju od początku XIX wieku. Państwo to kojarzy się z wysokim standardem życia, ludźmi o spokojnym i wyważonym temperamencie oraz z imponującymi osiągnięciami w dziedzinie nauki, sztuki i kultury.

Mieszkańcy Szwecji są niezwykle przyjaźnie nastawieni do otoczenia, często pozdrawiają na ulicy nawet obce osoby. Ponadto panuje tu wysoki poziom kultury jazdy, dlatego kraj może pochwalić się jedną z najniższych na świecie statystyk śmiertelnych wypadków drogowych.

Największą dumę Szwecji stanowią wspaniała literatura i film. To właśnie z tego kraju wywodził się chociażby August Strindberg, słynny pisarz i malarz okresu modernizmu. Tutaj również przed I wojną światową powstała Szwedzka Szkoła Filmowa skupiona wokół dwóch wielkich reżyserów:  Victor Sjöströma i Mauritza Stillera. Szwedką była wspaniała Greta Garbo. Jednym z największych nazwisk związanych ze szwedzkim kinem był również Ingmar Bergman.

Co roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk wręcza naukowcom i literatom najbardziej prestiżową na świecie nagrodę – Nagrodę Nobla. Uroczystość odbywa się w Sztokholmie, a wręczającym jest sam król Szwecji.

Państwo to posiada imponujące osiągnięcia również w dziedzinie kultury popularnej. Niemal każdy pamięta bowiem książki dla dzieci i młodzieży pisane przez Astrid Lindgren, czy legendarny zespół Abba. Obecnie zaś ogromną karierę na świecie robią powieści sensacyjne Stiega Larssona.

Na specyficzną obyczajowość Szwecji składają się liczne lokalne święta i okazje. Jednym z nich jest obchodzona 30 kwietnia Valpurga, czyli święto wiosny, podczas którego organizowane są wybory najpiękniejszej Łucji Sztokholmu. Uroczyście obchodzi się również wigilię świętego Jana, 24 czerwca.

Religia
Wyznaniem dominującym w Szwecji jest luteranizm – prawie 68% mieszkańców należy do Kościoła ewangelicko-luterańskiego Szwecji. Blisko 30% ludności to ateiści, natomiast pozostała część Szwedów przynależy do Wolnych Kościołów Protestanckich, wyznaje islam, katolicyzm lub prawosławie.

Popularne miasta: