Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Szwecji

Formalności
Szwecja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, dlatego Polacy nie muszą posiadać specjalnego pozwolenia na pracę w tym kraju. W celu podjęcia zatrudnienia należy jednak posiadać numer identyfikacji podatkowej (Personnummer). Można go uzyskać po zarejestrowaniu się w Urzędzie Skarbowym. Początkowo jest to numer tymczasowy, po 6 miesiącach uzyskuje on zaś status stałego.

Co więcej, na pobyt w Szwecji powyżej 90 dni trzeba mieć oficjalne pozwolenie, o które można wystąpić do Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego. Konieczne do jego uzyskania jest przedstawienie oferty pracy, którą ma się zamiar podjąć.

Niewątpliwą zaletą zatrudnienia w Szwecji są dobrze działające i wpływowe związki zawodowe. Członkostwo w nich kosztuje około 200 – 400 SEK. Związki skutecznie pomagają w trudnych sytuacjach, zwłaszcza w wypadku utraty pracy.

Gdzie szukać pracy?
Szwedzki rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji. Bezrobocie znajduje się tu na poziomie około 8%. Najbardziej poszukiwani są specjaliści, np. z branży IT, a także pielęgniarki i lekarze. Ponadto można znaleźć zatrudnienie w sektorze budowlanym, w transporcie lub w gastronomii.

Stosunkowo dużo ofert pracy pojawia się również w przemyśle leśnym – poszukiwani są na przykład pracownicy do zbierania runa leśnego.

Co ważne, do podjęcia pracy w Szwecji najczęściej wystarczy znajomość języka angielskiego, ponieważ znakomita większość społeczeństwa dobrze włada tym językiem.
Zarobki

W Szwecji nie ma ustalonej płacy minimalnej. Wynagrodzenie jest ściśle uzależnione od kwalifikacji i instytucji zatrudniającej. Na największe zarobki mogą liczyć lekarze (ok. 25 tyś. zł miesięcznie) i pielęgniarki (ok. 10 tyś.), poza tym zaś specjaliści branży IT (ok. 16 tyś. zł). Kierowcy zarabiają średnio 10 tyś. zł, robotnicy budowlani 8 tysięcy.

Przydatne adresy i instytucje

Z pewnością ważnym źródłem ogłoszeń o wakatach jest Publiczny Urząd Pracy (Arbetsförmedlingen). Ponadto dobrze jest rozpocząć poszukiwanie zatrudnienia od przejrzenia ofert zamieszczanych w Internecie. Główne portale zajmujące się tą kwestią to: assistera.com, ework.eu oraz jobindex.dk. Warto również przeglądać ogłoszenia w gazetach codziennych, np.  „Dagens Nyheter”.

Popularne miasta: