Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Szwecji

Do poruszania się szwedzkimi drogami uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają prawo jazdy. Kategoria B dotyczy pojazdów do 3,5 tony oraz przyczep do 750 kilogramów. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

W samochodzie należy posiadać trójkąt ostrzegawczy, a zimą niezamarzający płyn do wycieraczek oraz łopatkę do odgarniania śniegu z pojazdu. Zalecane jest posiadanie liny holowniczej, kamizelki odblaskowej i przewodów do akumulatora.

Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa z przodu i z tyłu pojazdu (jeśli zostały tam zainstalowane). Dzieci do 7 lat muszą podróżować w foteliku lub na specjalnym siedzisku. Obowiązek posiadania opon zimowych dotyczy okresu od 1 grudnia do 31 marca. Światła mijania muszą być włączone przez całą dobę. Dopuszczalny limit alkoholu w organizmie to 0,2 promila.

Ograniczenia prędkości są zmienne i zależą od warunków atmosferycznych. W terenie zabudowanym jest to przedział od 30 do 70 km/h, na autostradach od 90 do 120 km/h, a na drogach ekspresowych i poza terenem zabudowanym – 70-100 km/h. Należy zwracać uwagę na znaki informujące o ograniczeniach. Parkowanie w miastach jest płatne – średnio 20-40 koron za godzinę.

Największym wykroczeniem drogowym w Szwecji jest jazda pod wpływem alkoholu. Przewidziana jest za to kara od 40 do 100 stawek dziennych, które wynoszą od 50 do 1000 koron, w zależności od wysokości dochodów. Przekroczenie limitu alkoholu powyżej 0,1 promila  grozi karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Za brak włączonych świateł mijania przewidziany jest mandat w wysokości 500 koron, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 600 koron, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu – 2500-3000 koron, brak opon zimowych – 1200 koron, nieprawidłowe parkowanie – 400-1000 koron, a za przekroczenie prędkości 2000-4000 koron. W przypadku przekroczenia o ponad 40 km/h w miejscu z ograniczeniem do 50 km/h o karze decyduje sąd.

Popularne miasta: