Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia szwedzka

Kuchnia szwedzka, podobnie jak inne kuchnie skandynawskie, opiera się przede wszystkim na prostocie oraz zdrowych zasadach żywienia. Jej podstawę stanowią ryby, podawane w rozmaitych postaciach, mleko i jego przetwory oraz gotowane warzywa (ziemniaki, buraki, marchew) i mięso (wieprzowina i baranina).

Ponadto zaś w Szwecji jada się raki i …. mięso reniferów. Jeśli chodzi o przyprawy, nie są one wyszukane – kraj słynie jednak z niecodziennego łączenia cukru i soli. Rodzimym zwyczajem jest również sposób podawania potraw, a więc tak zwany szwedzki stół (Smörgasbord).

Potrawy rybne
Popularne potrawy rybne w Szwecji to oczywiście wszelkiego rodzaju zupy. Często przyrządza się je na białym winie i  podaje z ziemniakami. Z ryb największą popularnością cieszą się makrele, śledzie i łososie. Podaje się je na zimno – w postaci wędzonej, marynowanej czy w różnego rodzaju sosach. Löksill to śledzie marynowane z cebulą, senapsill zaś to śledzie w sosie musztardowym. Rodzimymi przysmakami są także różnego rodzaju pasty z kawioru.

Inne potrawy i desery
Inne tradycyjne szwedzkie potrawy to: Janssonsfrestelse, czyli ziemniaki zapiekane w mleku, zupa grochowa, fasolowa czy piwna. Ponadto na deser podaje się często kanelbulle – ciasteczko drożdżowe z cynamonem, pierniczki oraz suflety z jabłek i agrestu.

Napoje
Wśród napojów na szwedzkim stole króluje mleko. Z alkoholi natomiast rodzimym przysmakiem jest piwo. Na co dzień pija się słabe piwo starköl, podczas adwentu zaś glögg – grzane wino z przyprawami.

Popularne miasta: