Szwecja - podział administracyjny i regiony turystyczne
Podział administracyjny Szwecji
Pod względem administracyjnym Królestwo Szwecji dzieli się na 21 regionów (tak zwanych län). Stanowią one odpowiedniki polskich województw, rządzonych przez rady regionu. Te zaś z kolei dzielą się na 290 gmin (czyli „kommun”). Szwedzkie regiony administracyjne to: Blekinge, Karlskrona, Dalarna, Gotland, Gävleborg, Halland, Jämtland, Jönköping, Kalmar, Kronoberg, Norrbotten, Skania, Malmö, Stockholm, Södermanland, Uppsala, Värmland, Västerbotten, Västernorrland, Västmanland, Västra Götaland, Örebro i Östergötland.
Regiony turystyczne
W Szwecji wyróżnia się sześć głównych regionów turystycznych. Są to: Szwecja Południowa, Olandia i Gotlandia, Szwecja Środkowa, Szwecja Wschodnia, Dalarna oraz Norrland.
Szwecja Południowa
Najważniejsze ośrodki turystyczne południowej Szwecji to: Lund ze słynną katedrą w stylu romańskim, następnie Kalmar, w którym zwiedzających zachwyca piękny renesansowy zamek oraz Malmö z gotyckim kościołem świętego Piotra, renesansowym ratuszem i twierdzą Malmohus.
Olandia i Gotlandia
Gotlandia jest największą szwedzką wyspą, zwaną inaczej Wyspą Wikingów. Leży ona na południe od Sztokholmu. Można tu podziwiać nie tylko niezwykłą przyrodę, ale także malownicze rybackie wioski. W jednej z nich miała mieszkać słynna Pippi Långstrump, bohaterka znanej powieści Astrid Lindgren. W stolicy regionu, Visby, można z kolei podziwiać wspaniałą, średniowieczną architekturę.
Szwecja Środkowa
Szwecja Środkowa zachwyca pięknymi jeziorami i rzekami. Głównym ośrodkiem kulturalnym tego regionu to natomiast Vadstena, gdzie można oglądać założony przez świętą Brygidę gotycki klasztor.
Szwecja Wschodnia
Sercem Szwecji Wschodniej jest Sztokholm, stolica kraju, usytuowana malowniczo na 14 wyspach, nad jeziorem Melar i Zatoką Saltsjön. Jest to miasto 70 muzeów, wśród których poczesne miejsce zajmują Muzeum Okrętu Vasa i Skansen. Ponadto uwagę turystów nieodmiennie przyciąga słynny Ratusz i zamek królewski.
Dalarna
Dalarna to turystyczny region Szwecji, położony w środkowej części kraju, odwiedzany przede wszystkim ze względu na wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Zachwycają tu bujne lasy, jeziora i góry.
Norrland
Norrland to najbardziej dziki region Szwecji, zlokalizowany w północnej części kraju, w znacznej mierze znajdujący się poza kołem podbiegunowym. Mieszka tu jedynie 12% ludności Szwecji. Na uwagę oprócz przyrody Norrlandu zasługują między innymi słynne kopalnie metali szlachetnych.