Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Szwecji

Położenie
Szwecja to największe państwo skandynawskie, położone w Europie północnej, na Półwyspie Skandynawskim. Od południa i wschodu jego naturalną granicę wyznacza Morze Bałtyckie, od wschodu Zatoka Botnicka, od północnego wschodu graniczy ono z Finlandią, od zachodu zaś z Norwegią. Granica morska oddziela Szwecję od: Danii, Niemiec, Polski, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 449 964 km².

Własnością państwa jest ponad 200 wysp i wysepek, z których największe to Gotlandia i Olandia oraz sześć mniejszych: Orust, Hisingen, Värmdö, Tjörn, Väddö i Björkö oraz Fårö. Ukształtowanie terenu Szwecji jest w większości wyżynne. Najwyższym pasmem górskim są Góry Skandynawskie w zachodniej części kraju. Najwyższy szczyt to Kebnekaise, znajdujący się 2111 m. n. p. m.

W Szwecji wyróżnia się trzy wielkie krainy geograficzne: na północy znajduje się Norrland (kraina górzysto-wyżynna), w części środkowej Svealand (wyżynno-nizinna), w południowej zaś Götaland (kraina nizin).              

Ludność
Szwecja jest krajem o stosunkowo niewielkiej liczbie ludności. Wynosi ona bowiem zaledwie 9 596 436.  Co więcej, Szwecja to państwo jednolite etnicznie, ponad 90 % ludności stanowią Szwedzi, natomiast 3% Finowie, a 6% inne nacje.

Największe miasta Szwecji
Stolicą Szwecji jest Sztokholm, który zamieszkuje 864 500 ludzi. Metropolią powyżej 500 tysięcy mieszkańców jest również Göteborg. Pozostałe duże szwedzkie miasta to natomiast  Malmö, Uppsala, Västerås, Örebro, Linköping, Helsingborg, Jönköping oraz Norrköping.

Transport
Szwecja posiada bardzo dobrze rozwinięty transport samochodowy. W kraju znajduje się 1500 km autostrad i 600 km dróg ekspresowych. Posiadają one bardzo dobrą jakość, należą do najbezpieczniejszych w Europie, a co więcej wszystkie są bezpłatne. Jedynym utrudnieniem ruchu mogą okazać się dzikie zwierzęta, zwłaszcza łosie.

Jeśli chodzi o podróżowanie koleją, Szwecja posiada 11 904 km torów, w tym linie jednotorowe, wielotorowe oraz zelektryfikowane. Największym szwedzkim przewoźnikiem jest SJ (Statens Järnvägar), który oferuje zarówno przewozy międzyregionalne, jak i międzynarodowe (zwłaszcza do Danii i Norwegii). Na dłuższych odcinkach kursują głównie pociągi typu InterCity.

W Szwecji bardzo dobrze funkcjonuje komunikacja miejska, a także międzynarodowe połączenia autobusowe. W wypadku tych ostatnich można wymienić Baltic ExpressBuss AB oraz Eurolines.

Szwecja posiada świetną infrastrukturę transportu lotniczego. Lotniska międzynarodowe znajdują się w Sztokholmie (Arlanda), Uppsali (Märsta), Göteborgu, Malmö, Lulea Kallax, Linkoping i Umeå.

W kraju funkcjonuje również komunikacja promowa. Promy wyposażone są w sklepy wolnocłowe, restauracje i wiele atrakcji.

Jak dostać się z Polski?
Z Polski można się dostać do Szwecji na kilka sposobów. Najszybszą i najtańszą drogą jest transport lotniczy. Połączenia te obsługują tacy przewoźnicy, jak LOT, Norwegian, Ryanair oraz Wizz Air. Loty do większych miast szwedzkich organizowane są z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina. Ceny biletów zaczynają się już od około 40 zł.

Jeśli chodzi o rejsy promem, z Polski można wypłynąć do Szwecji ze Świnoujścia i z Gdańska. Obsługują je tacy przewoźnicy, jak Unity Line, Polferries, Stena Line. Miejsca docelowe to: Ystad, Karlskrona, Nynäshamn oraz Trelleborg. Rejs trwa od 7 do 19 godzin. Ceny biletów zaczynają się od 164 zł.

Popularnym środkiem transportu do Szwecji są również autokary linii Baltic ExpressBuss AB, Eurolines, SINDBAD, INTERBUS_SINDBAD. Docierają one do miast: Goteborg, Halmstad, Helsingborg, Jonkoping, Knam, Linkoping, Ljungby, Malmo, Norrkoping, Stockholm, Uddevalla oraz Ystad. Cena kursu to około 350 zł.

Turystyka
Jeśli chodzi o zwiedzanie zabytków, najwięcej atrakcji dostarczają w tym wypadku duże szwedzkie miasta: Sztokholm i Goteborg. W tym pierwszym można zobaczyć na przykład słynną rezydencję królewską Drottningholm, średniowieczną starówkę czy Vasamuséet – siedemnastowieczny okręt. W okolicach Sztokholmu znajduje się również Uppsala, która zachwyca wspaniałą średniowieczną architekturą. W Goteborgu turyści oglądają zaś fortecę Marstrand czy podziwiają dzieła w Galerii Galeria Fürstenberg.

Na południowym zachodzie Szwecji warto zobaczyć z kolei zamek w Kalmarze. Z kolei na wybrzeżu Zatoki Botnickiej można odwiedzić Bjurholm, czyli farmę łosi, a w środkowej części kraju zawitać w parku niedźwiedzi Grönklitt.

Swoistą perłą turystyczną jest na pewno jezioro Siljan, usytuowane w kraterze powstałym po upadku meteorytu. Ponadto można tu odwiedzić blisko 30 parków narodowych (np. Abisko) i zabytkowe kopalnie (np. kopalnia miedzi w Falun).

Jedną z największych atrakcji jest jednak szwedzka Laponia, na północy. Można tu zwiedzać lapońskie wioski, Park Narodowy, pustkowia czy krąg polarny, Jokkmokk.

Popularne miasta: