Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe na Słowacji

Podróżowanie po Słowacji wiąże się z opłatami za przejazd autostradami oraz drogami ekspresowymi. Należność uiszcza się poprzez kupno winiety, której cena zależy od czasu jej ważności. Winieta 10-dniowa kosztuje 10 euro, miesięczna – 14, a roczna – 50. Jeśli podróżujemy z przyczepą, której waga razem z samochodem przekracza 3,5 tony, należy wykupić drugą winietę. Sprzedaż winiet prowadzona jest w punktach granicznych, na stacjach benzynowych oraz w polskich biurach turystyki PZM.

Płatne jest także parkowanie w wyznaczonych strefach. Ceny zależą od miast – średnio 0,5-1 euro za godzinę postoju (płatne w parkomatach lub poprzez wykupienie kuponów dostępnych w kioskach). Na Słowacji cena litra benzyny bezołowiowej w przeliczeniu na polską walutę wynosi 5,80-6,50 zł.

Z wysokimi karami muszą liczyć się osoby nieprzestrzegające przepisów ruchu drogowego. Jazda pod wpływem alkoholu karana jest (poza zatrzymaniem prawa jazdy) mandatem w wysokości 250-1000 euro. Za przekroczenie prędkości przewidziany jest mandat w wysokości 10 do 650 euro.

Popularne miasta: