Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego na Słowacji

Do kierowania samochodem na terenie Słowacji uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają prawo jazdy kategorii B (dotyczy pojazdów do 3,5 tony oraz przyczepy do 750 kg). Kierowca musi posiadać ważny dowód osobisty oraz krajowe ubezpieczenie OC.

Pasażerowie zobowiązani są do zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu oraz z tyłu, jeśli pojazd jest w nie wyposażony. Przewożenie dzieci do 12 lat i 150 cm wzrostu możliwe jest jedynie z tyłu pojazdu w foteliku lub po zabezpieczeniu przystosowanymi do nich pasami. Włączone światła mijania obowiązują przez cały rok. Zakazane jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zainstalowanego zestawu głośnomówiącego. Słowacja wprowadziła brak akceptacji dla jakiegokolwiek stężenia alkoholu we krwi.

W pojeździe obowiązkowe jest dodatkowe wyposażenie w postaci: podnośnika samochodowego, kluczy do zmiany kół, koła zapasowego, zapasu bezpieczników i żarówek, liny holowniczej, trójkąta ostrzegawczego oraz wyposażonej apteczki.

Na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a na niezabudowanym do 90 km/h. Poruszanie się autostradami oraz drogami ekspresowymi możliwe jest z prędkością: poza terenem zabudowanym 130 km/h i 90 km/h, jeśli podróżujemy z przyczepą. Na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h. Minimalna prędkość na autostradzie to 50 km/h.

Za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków grozi mandat w wysokości 250-1000 euro i  odebranie prawa jazdy na okres od roku do 5 lat. Za przekroczenie prędkości przewidziano mandaty od 10 do 650 euro.

Popularne miasta: