Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny na Słowacji

Słowacja przez wiele lat była atrakcyjnym kierunkiem turystycznym dla Polaków także ze względu na niższe ceny. Po wprowadzeniu waluty euro (kurs pomiędzy 4,0 a 4,40 PLN) zauważalny jest ich wzrost. Różnicę walutową można odczuć robiąc podstawowe zakupy czy płacąc za nocleg. Dotyczy to nie tylko stolicy kraju, ale i mniejszych turystycznych miejscowości.

Za zestaw obiadowy składający się z 3 dań trzeba zapłacić od 2,5 do 5 euro, za przekąskę w barze szybkiej obsługi 1-2 euro, popularne piwo kosztuje 1-1,5 euro za półlitrowy kufel. Podstawowe artykuły spożywcze: chleb 1 euro, mleko 0,6-0,8 euro, butelka wody mineralnej 0,5 euro.

Różnicę odczujemy zwłaszcza przy zakwaterowaniu. Za noc w średniej klasy pensjonacie należy zapłacić 10-20 euro, w trzygwiazdkowym hotelu 30-80 euro, a w hotelu o wyższym standardzie – nawet do 160 euro. Z kosztami muszą liczyć się także narciarze oraz klienci aquaparków. Całodzienny karnet na wyciąg narciarski to ok. 10-25 euro, a 3 godziny w parku wodnym nawet 15 euro od osoby.

Podróżujący po Słowacji własnym samochodem muszą liczyć się z droższym paliwem. W przeliczeniu na naszą walutę litr benzyny bezołowiowej to koszt 5,80-6,50 zł. Opłata za godzinę parkowania w mieście wynosi 0,5-1 euro. Z kolei bilet komunikacji miejskiej to 0,5-0,7 euro za przejazd.

Przykładowe ceny:
zestaw obiadowy – 2,5-5 euro
bochenek chleba – 1 euro
litr mleka – 0,6-0,8 euro
nocleg w średniej klasy pensjonacie – 10-20 euro
litr benzyny bezołowiowej – 1,5 euro

Popularne miasta: