Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Słowacja - kultura i religia

Religia

Około 62 % społeczeństwa na Słowacji stanowią katolicy. Drugą największą grupą wyznaniową są protestanci. Ponad 13 % Słowaków to bezwyznaniowcy. Ponadto istnieją tam mniejsze grupy prawosławne, grekokatolickie, judaiści, starokatolicy, neopoganie, bahaiści mormoni oraz świadkowie Jehowy.

Kultura

Mieszkańcy Słowacji są pogodni, uczuciowi i pomocni. Ludową muzykę, tańce, stroje oraz rzemiosło przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Co roku nasi południowi sąsiedzi organizują bardzo dużo występów folklorystycznych i festiwali. Ich fujara i „terchowska muzyka” znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Słowacy podążają za postępem technologicznym, ale nie zapominają przy tym o pielęgnowaniu tradycyjnych wartości. Ich ulubionym sportem jest  hokej.  Ciekawostka jest, że w większości słowackich miejscowości są lodowiska i praktycznie każdy mieszkaniec Słowacji potrafi jeździć na łyżwach.

Największe święta i uroczystości

Największym świętem narodowym na Słowacji jest obchodzony 1 stycznia Dzień Powstania Republiki Słowackiej. Innymi ważnymi dniami są: 5 lipca – Dzień Świętego Cyryla i Metodego, 29 sierpnia – rocznica Słowackiego Powstania Narodowego oraz 1 września -  Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej. Słowacja słynie z organizacji festiwali. Do najsłynniejszych należą: Festiwal Europejskiego Rzemiosła Ludowego w Kežmarku, czerwcowy Międzynarodowy Festiwal Lalek w Strojach Ludowych, lipcowy Festiwal Folklorystyczny Východná, Janosikowe Dni, sierpniowa Hontianska parada, targi bożonarodzeniowe w Bratysławie oraz wiele, wiele innych.

Popularne miasta: