Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Słowacja - zabytki i atrakcje

Zabytki

Będąc na Słowacji warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie Bańskiej Szczawnicy. Jest to najstarsze miasto górnicze, gdzie zachowało się wiele wartościowych zabytków m.in. Stary i Nowy Zamek, kościół romański Wniebowzięcia Matki Boskiej, barokowe i renesansowe domy mieszczańskie, kościół św. Katarzyny, Muzeum Górnictwa, Ratusz, barokowa Kalwaria i Brama Pijarska oraz gmachy Akademii Górniczej i Leśniczej.

Kolejnymi ciekawymi miejscami są: Bardejov – urzekające miasteczko gotyckie zlokalizowane we wschodniej Słowacji, gdzie doskonale zachował się średniowieczny zespół miejski, Vlkolinec – rezerwat architektury ludowej oraz Zamek Spiski z okolicznymi obiektami - Sp. Podhradie,  Kapitula Spiska,  Żehra i historyczne centrum Lewoczy. Ponadto na uwagę zasługuje Słowacki Kras.

Wszystkie wymienione wyżej obiekty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki jest Bratysława gdzie warto zobaczyć Zamek Bratysławski, Pałac Grassalkovicha,  ruiny Zamku Devín, gotycki ratusz oraz kościół Trynitarzy.

Atrakcje

Głównymi atrakcjami, które przyciągają turystów na Słowację są góry, zamki, jaskinie i kąpieliska termalne. Miłośnicy zwierząt powinni odwiedzić ogrody zoologiczne w Bratysławie i Bojnicach. Na uwagę zasługuje Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego mieszczące się w Bańskiej Bystrzycy. Osoby stawiające na relaks powinny skorzystać z szerokiej oferty basenów termalnych. Do najczęściej wybieranych ośrodków należą:  Tatralandia., kompleks basenowo-hotelowy Aquacity Poprad, Dunajska Streda, Gino Paradise Beszeniowa, kąpielsko termalne Podhájska oraz Thermal Corvinus w mieście Veľký Meder.

Popularne miasta: