Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia słowacka

Kuchnia słowacka jest podobna do polskiej. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Szeroki wybór dań mięsnych oraz jarskich zadowoli nawet najbardziej wybrednych turystów. Do najbardziej znanych potraw słowackich należą: bryndzové halušky (ziemniaczane kluski z bryndzą), strapačky (ziemniaczane kluski z kiszoną kapustą), lokše (naleśniki z ziemniaków), kapustnica, vyprážaný syr.

Z mięs Słowacy najchętniej jedzą wieprzowinę, drób oraz dziczyznę. Każdemu daniu uroku doda kufel piwa np. Zlatý Bažant, Smädný mnich lub lampka tokajskiego wina. Miłośnicy mocniejszych trunków powinni spróbować jałowcówki, śliwowicy lub korzennego destylantu o nazwie horec. Kierowcom polecamy napój kofola, który jest odmianą coli o delikatnym ziołowym posmaku lub herbatę.

Na deser warto skusić się na parené buchty, czyli kluski drożdżowe z dżemem posypane makiem lub cukrem pudrem. Nie można również zapomnieć o najsłynniejszym cieście słowackim zwanym skalicky trdelnik.

Popularne miasta: