Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Słowacji

Położenie

Słowacja jest krajem śródlądowym położonym w centralnej części Europy. Graniczy z pięcioma państwami: Polską, Czechami, Austrią, Węgrami i Ukrainą.

Ukształtowanie terenu

Republika Słowacka jest uznawana za kraj górzysty. Ok. 60 % powierzchni stanowią góry (głównie Karpaty) i wyżyny. Natomiast pozostałe 40 % zajmują niziny. Rzeźba terenu w tym kraju jest bardzo zróżnicowana. Najwyższym szczytem jest Gierlach (2655 m n.p.m.), a najniżej położone miejsce znajduje się obok Stredy nad Bodrogiem (94 m n.p.m.).

Podstawowe informacje

Powierzchnia Słowacji liczy 49,035 km kw. Kraj ten zamieszkuje prawie 5,4 mln osób, ponad 80 % to Słowacy, pozostałe grupy etniczne to głównie Węgrzy, Romowie i Czesi. Językiem urzędowym tej republiki jest język słowacki. Stolicą Słowacji jest Bratysława, a główne i największe miasta to m.in.  Koszyce, Preszów, Nitra i Żylina. Walutą Słowacji jest euro.

Dojazd

Najszybciej do Republiki Słowackiej dotrzemy samochodem. Mamy do wyboru następujące przejścia graniczne: Zwardoń, Ujsoły, Korbielów, Chyżne, Chochołów, Łysa Polana, Niedzica, Piwniczna Zdrój, Leluchów, Konieczna oraz Barwinek. Jeżeli nie mamy samochodu to warto zdecydować się na podróż koleją. Tutaj możemy wybrać jedno z trzech przejść kolejowych: Zwardoń-Skalité, Muszyna-Plaveč i Łupków-Medzilaborce.

Turystyka

Słowacja jest krajem, do którego można przyjechać o każdej porze roku. W Karpatach najpiękniej jest jesienią. W zimie możemy wybrać się na narty do Szczyrbskiego Plesa bądź Starego Smokowca lub na ciepłe źródła do Besenovej lub Tatralandii. Do najciekawszych atrakcji turystycznych Słowacji zalicza się: malowniczy zamek w Orawie, Małokarpacki Szlak Winny, Słowacki Raj, Zamek Spiski, Dolina i Jaskinia Demianowska.

Na uwagę zasługuje także renesansowe miasto Bardiów, piękny masyw górski Mała Fatra, wieś Vlkolinec, która widnieje na liście UNESCO oraz Bańska Szczawnica. Ponadto celem podróży turystów jest stolica Słowacji – Bratysława, w której należy koniecznie zwiedzić: gotycki ratusz, kościół Trynitarzy, Zamek Bratysławski, Pałac Grassalkovicha oraz ruiny Zamku Devín.

Popularne miasta: