Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Portugalii

Informacje ogólne
Portugalia leży w Europie południowo – zachodniej, na Półwyspie Iberyjskim, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy tylko z jednym krajem – Hiszpanią. Do Portugalii należą również Azory i archipelag Madera. Powierzchnia państwa wynosi 92 tys. km2, liczba ludności ok. 10 mln. Stolicą kraju jest Lizbona, językiem urzędowym portugalski, walutą euro, dominującą religią katolicyzm. Portugalia jest republiką parlamentarną, członkiem NATO, Unii Europejskiej i układu z Schengen.

Podział administracyjny
Portugalia podzielona jest na 18 dystryktów (distritos). Archipelagi Azory i Madera posiadają status regionów autonomicznych. Dystrykty dzielą się na gminy (municipios, concelhos), te zaś na sołectwa (freguesias). W życiu codziennym funkcjonuje podział na regiony historyczne: Alentejo, Algrave,  Beira Alta, Beira Litoral, Beira Baxia, Ribatejo, Estramadura, Douro, Minho, Tras-os-Montes. Stosuje się je np. w klasyfikacji win i produktów spożywczych.

Jak dostać się do Portugalii?
Ze względu na dużą odległość podróż z Polski do Portugalii jest dość kosztowna. Najpopularniejsze sposoby dotarcia do Portugalii to samochód i samolot. Można też spróbować jazdy koleją, ale wariant ten wymaga co najmniej kilku przesiadek i sporej ilości czasu.
Odległość między Warszawą wynosi ok. 3500 km. Najkrótsza trasa wiedzie przez Czechy, południowe Niemcy, Francję i północną Hiszpanię. Można wybrać również wariant przez Austrię i Szwajcarię lub Włochy (wariant najdłuższy). Jazda samochodem, z niezbyt długimi postojami, dwóm kierowcom zajmie ok. 30 godzin. Trzeba się też liczyć ze znacznym wydatkiem na paliwo – ok. 1500 - 1700 zł w jedną stronę.
Zdecydowanie najszybsza jest podróż samolotem. Bezpośredni lot z Polski do Lizbony trwa ok. 4 godzin. Najważniejsze międzynarodowe lotniska w Portugalii znajdują się w Lizbonie, Porto i Faro, Funchal na Maderze, Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel (Azory) i Lages na wyspie Terceira (Azory). Połączenia bezpośrednie z Lizboną dostępne są z lotnisk w Warszawie (Okęcie i Modlin), obsługuje je LOT, TAP Air Portugal i Lufthansa. Cena najtańszego biletu w obie strony to ok. 700-800 zł.  Z Warszawy, Poznania, Katowic, Krakowa i Rzeszowa dostępne są loty z przesiadkami, najczęściej we Frankfurcie, Zurychu i Brukseli. Połączenia obsługuje LOT, TAP Air Portugal, Lufthansa, Swiss Air. Ceny biletów w obie strony wahają się od 700 do ponad 1000 zł. Można też skorzystać z tanich linii lotniczych. Najczęściej jest to lot z przesiadkami w Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Jeżeli uda się natrafić na dobre oferty promocyjne podróż samolotem może się okazać bardzo korzystna cenowo.
 
Drogi w Portugalii
Portugalia posiada rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Podział dróg wygląda następująco: autostrady (A), szlaki główne (IP), szlaki uzupełniające (IC), drogi krajowe (EN), drogi komunalne i miejskie (EM, CM). Stan nawierzchni na autostradach jest znakomity, na innych drogach, zwłaszcza bocznych, sytuacja może być gorsza. Autostrady są płatne, ceny zależą od długości odcinka i kategorii pojazdu.

Kolej
Portugalia posiada dobrze rozwiniętą sieć kolejową, pozwalającą na dotarcie do wszystkich większych miast. Funkcjonują połączenia głównych miast Portugalii z najważniejszymi miastami europejskimi. Pociągi dzielą się na: Intercity (Intercidad), osobowe (Regional). W Lizbonie i Porto funkcjonują pociągi podmiejskie. Szybki i bardzo komfortowy jest  pociąg Alfa Pendular kursujący na trasie Porto – Lizbona – Faro. Stan taboru jest ogólnie dobry. Pociągi Intercity są klimatyzowane, znajdują się w nich wagony restauracyjne lub automaty z napojami i przekąskami. Pociągi osobowe obsługiwane są przez różnych przewoźników i w niektórych z nich standard może być niski. Wadą portugalskich kolei jest wysoka cena. Za pociąg Intercity z Lizbony do Porto w kl. II trzeba zapłacić 25 – 30 euro, w kl. I 35-40 euro. Dostępna jest specjalna oferta dla turystów – Intra Rail.

Autobusy
Jest to niewątpliwie najlepszy środek komunikacji dla podróżujących po Portugalii. Regularne linie łączą większe i mniejsze miasta i główne trasy turystyczne. Cena biletu z Lizbony do Porto wynosi ok. 15-20 euro.

Atrakcje turystyczne Portugalii
Będąc w Portugalii koniecznie trzeba zobaczyć stolicę kraju – Lizbonę. Na jej zwiedzanie najlepiej przeznaczyć minimum 2 dni. Niedaleko Lizbony znajduje się miasteczko Sintra, a w niej rezydencja królów Portugalii. Bardzo atrakcyjne jest stare miasto w Evorze (region Altanejo), wpisane na listę UNESCO. Warto wybrać się do Porto, Coimbry, Bragi i Aveiro. Kolejną atrakcją są wpisane na listę UNESCO kompleksy klasztorne w Alcobaca, Batalha i Tomar. Najpopularniejszym regionem turystycznym jest Algrave. Słynie on z pięknych plaż i urokliwych, zabytkowych miasteczek. Za jeden z najpiękniejszych zakątków Portugalii uchodzi dolina Douro. Wyrabia się tu najlepsze portugalskie wina, w tym słynne Porto. Douro oferuje ponadto znakomitą kuchnię i przepiękne widoki. Miłośnicy natury powinni zajrzeć do parków narodowych: Parque National da Penhas de Saude i Peneda – Geres.  W Portugalii znajduje się jedno z największych i najważniejszych sanktuariów na świecie – Fatima.
 

Wyznaczanie trasy