Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Portugalię

Portugalskie drogi utrzymane są w dobrym stanie, więc podróżowanie nimi może być najwygodniejszą formą transportu. Zwłaszcza dzięki rozbudowanej sieci autostrad i dróg ekspresowych, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także skracają czas podróży. Warto jednak pamiętać o tym, że przejazd większością dróg najwyższej kategorii podlega opłacie. Na ok. 2500 km portugalskich autostrad, ok. 1500 km to drogi płatne.

Kierowcy powinni zapoznać się ze szczegółowymi przepisami tamtejszego ruchu drogowego, by uniknąć spotkania z portugalską drogówką. Za najpoważniejsze wykroczenia przewidziana jest kara w wysokości nawet do 10 000 zł. Co szczególnie istotne, zagraniczni turyści zobowiązani są do zapłacenia mandatu niezwłocznie gotówką. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.

Koszty podróży mogą być wysokie nie tylko ze względu na wiele płatnych odcinków autostrad, ale także ceny paliwa. W Portugalii benzyna bezołowiowa kosztuje znacznie więcej, niż w Polsce i jest to średnio 7-7,2 zł za litr. Kierowca zobowiązany jest do posiadania prawa jazdy odpowiedniej kategorii, dowodu rejestracyjnego i ważnego ubezpieczenia OC. W przypadku osób, które nabyły uprawnienia krócej, niż rok temu, obowiązuje specjalne ograniczenie prędkości do 90 km/h (zamiast np. 120 km/h na autostradach).

Wygodnym środkiem transportu przy zwiedzaniu Portugalii są lokalne i międzymiastowe autobusy. Zazwyczaj są to nowoczesne autokary, a sieć połączeń jest bardzo bogata. W ten sposób dotrzemy do większości zakątków kraju. Wiodącym przewoźnikiem jest firma Rede Expressos. Za przejechanie 100 km zapłacimy średnio 20-25 zł. Bilety warto kupować wcześniej – można liczyć na zniżki. Dodatkowe upusty naliczane są za zakup biletu przez stronę internetową przewoźnika.

Godna polecenia jest także portugalska kolej, która jest rozwinięta szczególnie wzdłuż wybrzeża kraju (północ-południe). Nowoczesnym taborem dojedziemy szybko i komfortowo do najważniejszych miast. Narodowym przewoźnikiem jest firma CP (Comboios de Portugal). Za przejazd 100 km zapłacimy 40-45 zł. Bilet na przykładowej trasie Lizbona-Porto (ponad 300 km) to koszt 100-120 zł. Dotyczy to jednak najnowocześniejszych pociągów, które osiągają prędkość nawet 220 km/h. Transport kolejowy to także dobry sposób na poruszanie się po Lizbonie i jej okolicach. Za bilet na jeden przejazd zapłacimy 5-7 zł.

Krajowy transport lotniczy nie jest zbyt popularny. Między miastami podróżuje się samochodem, autobusem lub koleją. Najważniejsze lotniska znajdują się w Lizbonie, Porto i Faro. Orientacyjna cena na trasie Faro-Porto to nawet 700-800 zł (przewoźnicy tacy jak TAP czy Aer Lingus).

Popularne miasta: