Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Portugalia - regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny

Portugalia dzieli się na 18 dystryktów ( Aveiro, Beja, Braga, Bragança, Castelo Branco, Coimbra, Évora, Faro, Guarda, Leiria, Lizbona, Portalegre, Porto, Santarém, Setúbal, Viana do Castelo, Vila Real i Viseu) oraz 2 regiony autonomiczne (Azory i Madera). Drugim stopniem podziału terytorialnego Portugalii są gminy (308), a kolejnym sołectwa (4257).

Podział historyczny

Znacznie popularniejszym podziałem jest ten, który dzieli kraj na prowincje historyczne.  Do grupy tej zalicza się Alentejo, Algarve, Beira Alta, Beira Litoral, Beira Baixa, Ribatejo, Estremadura, Douro, Minho oraz Tras-os-Montes. Co ciekawe, według podziału historycznego klasyfikuje się pochodzenie produktów spożywczych oraz win.

Regiony turystyczne

Coraz popularniejszy staje się również podział turystyczny. W jego skład wchodzą następujące regiony turystyczne: Costa Verde, Costa de Prata, Costa de Lisboa, Algarve, Montanhas oraz Planicies.

Popularne miasta: